Jak wygląda zdejmowanie aparatu ortodontycznego?

Jak-wyglada-zdejmowanie-aparatu-ortodontycznego

Kiedy jesteśmy zmuszeni, aby założyć aparat ortodontyczny, to wyczekujemy tylko momentu, kiedy proces leczenia dobiegnie końca i będziemy mogli cieszyć się bardzo estetycznym uśmiechem, o jakim marzymy. Kiedy leczenie dobiegnie końca to musimy wybrać się na wizytę do ortodonty, lub higienistki, aby usunęła aparat i jego pozostałości.

Wszystko to pozwoli nam nie tylko zobaczyć swój uśmiech w całej okazałości, ale także przede wszystkim będziemy mogli w końcu uśmiechać się z dumą, nawet jeśli wcześniej uśmiech był naszym największym kompleksem.

Kiedy zdejmuje się aparat ortodontyczny?

Nie ma jednoznacznego okresu, kiedy aparat ortodontyczny jest zdejmowany. Musimy mieć świadomość, ze ortodonta ustala przypuszczalny czas zdejmowania aparatu już na początku leczenia, jednak musimy mieć świadomość, że niestety nie zawsze będzie wszystko przebiegać zgodnie z planem ustalonym wcześniej.

Bywa, że wcześniej ustalony czas leczenia na dwa lata przedłuża się nawet o rok. Aparat stały zdejmuje się bowiem po zakończonym leczeniu, kiedy zęby są proste, a także, kiedy nie są widoczne na szczęce żadne przerwy i ubytki. Musimy mieć świadomość, że wiele wad zgryzu, kiedy aparat zostaje zdjęty zbyt wcześnie lubi powracać, mimo aparatu ruchomego, który wykonuje się po zakończonym leczeniu.

Dobry ortodonta więc zrobi wszystko, aby jak najdłużej aparat stały znajdował się w jamie ustnej pacjenta i nie zdejmie go, aż nie będzie pewien, że leczenie jest zakończone. Muszą zostać spełnione wszystkie efekty, które były wcześniej ustalone, kiedy dopiero co rozpoczynaliśmy swoją przygodę z aparatem.

Jednak czas leczenia, mimo że ustala się go wcześniej może ulec zmianie. Nie możemy nic przyspieszać, bo, nawet jeśli miałoby to potrwać rok dłużej, to możemy być pewni, że nagrodą będzie piękny uśmiech. Warto więc zrobić wszystko, aby wytrzymać i wykonywać polecenia ortodonty.

Aparat ortodontyczny – etapy zdejmowania

Kiedy mamy aparat stały to czekamy tylko momentu, kiedy ortodonta zdecyduje się go zdjąć, a my będziemy w stanie zobaczyć swój piękny, nowy uśmiech. Jednak o ile zależy nam na tym, aby stało się to jak najszybciej, to wielu pacjentów boi się także samego zdjęcia, bo jest to dosyć nieprzyjemne uczucie, jednak nie możemy nazwać tego bólem.

Najpierw odrywa się wszelkie gumki na zębach, kiedy już ortodonta tego dokona, to następnie usuwa zamki z aparatu. Musimy mieć świadomość, że w przypadku metalowych aparatów jest to o wiele łatwiejsze niż porcelanowych. Te zostawiają na zębach także części i odłamki, które ortodonta musi usunąć. Następnie lekarz zajmuje się piaskowaniem, aby usunąć ewentualne resztki kleju dentystycznego i osadu, a także płytki nazębnej.

Ostatni etap to skupienie się na pobraniu formy szczęki, która będzie podstawą do stworzenia aparatu ruchomego po zakończonym leczeniu. Należy mieć na uwadze, że przez jakiś czas ten właśnie aparat będzie naszym nowym przyjacielem, abyśmy mieli pewność, że zęby znów nie zaczną się przemieszczać niekorzystnie dla nas.