Dlaczego zgrzytam zębami w nocy?

Dlaczego zgrzytam zębami w nocy

Wiele osób zdających sobie pytanie, dlaczego zgrzytam zębami w nocy, zastanawia się, i jakie są przyczyny problemu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ta pozornie niegroźne dolegliwość może wiązać się z przykrymi i poważnymi konsekwencjami.

Dowiedz się, czy zgrzytasz zębami

Osoby, które zastanawiają się, dlaczego zgrzytam zębami w nocy, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają ten problem. Z racji tego, że niekontrolowane zgrzytanie zębami ma miejsce głównie podczas nocnego wypoczynku, osoby nim dotknięte dowiadują się o tym dopiero wtedy, kiedy zaczynają odczuwać konsekwencje zgrzytania zębami.

Prawda jest taka, że zgrzytanie zębami nie dotyczy konkretnych grup wiekowych – może ono dotknąć osoby w każdym wieku, zwłaszcza te, które prowadzą mocno stresujące oraz szybki tryb życia. Badania jednoznacznie wykazują, że zgrzytanie zębami najczęściej dotknięte są kobiety po 30 roku życia. Zdarza się również, że bruksizm dotyka dzieci, a nawet niemowlaki. Pomimo tego, że zgrzytanie zębami samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to jednak może być przyczyną innych dolegliwości. Warto wiedzieć o tym, że bruksizm czasem jest znakiem obecności poważnych chorób, dlatego warto go nie lekceważyć.

Możliwe przyczyny pod świadomego zgrzytania zębami

Wiele osób zadaję sobie pytanie, dlaczego zgrzytam zębami w nocy. Otóż, bardzo ciężko jest na niej jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko dlatego, że bruksizm może wynikać z wielu przyczyn, różnego rodzaju. Do podstawowych z nich należą wady wrodzone oraz czynniki genetyczne. Te są szczególnie prawdopodobne, jeśli zgrzytanie zębami pojawia się u najmłodszych dzieci.

Z niekontrolowanym zgrzytanie zębami w okresie nocnego wypoczynku bardzo często borykają się te osoby, które żyją w przewlekłym stresie. Może on prowadzić do nadmiernego napięcia mięśniowego. Jeśli podwyższone napięcie dotyka mięśni żuchwy, zgrzytanie zębami pojawia się podczas snu na skutek jej niekontrolowanych ruchów. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że bruksizm bardzo często jest oznakom zaburzeń natury psychicznej. Zdarza się, że towarzyszy między innymi depresji bądź też zaburzeniom lękowym.

nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że bardzo często bruksizm jest problemem dentystycznym bądź też ortodontycznym. Może on wynikać z vat-em w budowie gryzów bądź też wad anatomicznych szczęki. Bywa też tak, że zgrzytanie zębami jest skutkiem niewłaściwie prowadzonego leczenia dentystycznego bądź też popełnionych błędów, jeśli chodzi o leczenie protetyczne.

Nocne zgrzytanie zębami bardzo często dotyka także te osoby, które nie dostarczają do organizmu wystarczających ilości magnezu. W przypadku dzieci zgrzytanie zębami w nocy może pojawiać się także na skutek obecności pasożytów w organizmie.

Jak leczy się bruksizm?

Te osoby, które uzyskały odpowiedź na pytanie dlaczego zgrzytam zębami w nocy, powinny dowiedzieć się, że bruksizm można skutecznie leczyć. Najważniejsze jest odnalezienie przyczyny, która spowodowała jego wystąpienie. Szkody w degradacji zębów można ograniczyć dzięki zastosowaniu specjalnych szyn i nakładek, jednak najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny, która powoduje zgrzytanie zębami.

osoby, u których bruksizm pojawił się na skutek zaburzeń psychicznych, koniecznie powinny zastanowić się nad psychoterapią. Warto również zminimalizować ilość stresu w codziennym życiu, a także zastosować ćwiczenia relaksacyjne. Jeśli bruksizm jest efektem depresji, warto zastanowić się nad zastosowaniem farmakoterapii – która będzie obejmować między innymi leki o działaniu przeciwdepresyjnym.

W leczeniu mocnego zgrzytania zębami konieczna może okazać się wizyta u dentysty, ortodonty bo przecież protetyka. Aby przywrócić dobrą kondycję jamy ustnej, należy przyłożyć szczególną uwagę do właściwej pielęgnacji. Osoby dotknięte bruksizmem tym bardziej powinny sięgać po profesjonalne pasty i płyny do płukania.

Pacjenci, którzy cierpią na bruksizm spowodowany zwiększone napięcie mięśni twarzy, mogą spróbować różnego rodzaju masażu, które mają na celu ich rozluźnienie. Ostatnią deską ratunku bardzo często okazuje się wstrzyknięcie botoksu, który rozluźnia mięśnie szczękowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ten zabieg może skutkować zaburzeniami mimiki.

Bruksizmu dzieci bardzo często jest spowodowany pasożytami. w tym wypadku jego leczenie jest bardzo proste. Wystarczy przeprowadzić odpowiednią kurację odrobaczająca, by pozbyć się problemu raz na zawsze.

Jakie są konsekwencje zgrzytania zębami?

Z racji tego, że bruksizm bywa bardzo często niezauważalne i bagatelizowany, to jego symptomy nie zawsze są z nim podwiązywane przez pacjenta. Nieleczone zgrzytanie zębami w nocy może prowadzić do bardzo poważnych i dokuczliwych konsekwencji. Osoba zgrzytająca zębami może odczuwać nadwrażliwość zębów, bóle głowy, a nawet ataki migrenowe. Podwyższone napięcie mięśniowe może sprawić, że twarz nabierze kwadratowego kształtu, a w okolicy barku w pojawią się bolesne przykurcze.

Osoby dotknięte bruksizmem mogą odczuwać także ból uszu i problemy z równowagą. Nie omijają i tak że problemy ze wzrokiem, suchość oczu, a nawet problemy z kręgosłupem. Na skutek uporczywego zgrzytania dziąsła mają tendencję do krwawień, a szkliwo zębowe ulega degradacji. Dziąsła mogą obniżyć się i odsłania z korzenie zębowe, co może sprawić, że zęby zaczną się chwiać.

Jak widać, dolegliwości pojawiające się na skutek bruksizmu bywają bardzo poważne. Dlatego też zgrzytania zębami w nocy nie wolno lekceważyć. Te osoby, które zadają sobie pytanie, dlaczego zgrzytam zębami w nocy, powinny skupić się na tym, by całkowicie wyeliminować problem. Czasem wystarczy wykonywać przed snem kilka prostych ćwiczeń, które mają na celu rozluźnienie mięśni żuchwy. Mowa tutaj o szerokim otwieraniu i zamykaniu jamy ustnej, przesuwaniu skrzynki na boki, wysuwaniu jej do przodu i cofaniu. Kilkunastokrotnie powtórzenie tego typu ćwiczeń codziennie przedtem może przynieść bardzo pozytywne efekty i pomóc rozprawić się ze zgrzytanie zębami w nocy raz na zawsze.