Wiele osób zapomina o prawidłowej pielęgnacji dziąseł. Zwykle skupia się wyłącznie na dokładnym szczotkowaniu zębów, zapominają tym samym o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowej. Niestety skutki takich działań są bardzo szybo widoczne w pogarszającej się kondycji dziąseł. Pojawiają się na nich stany zapalne, dziąsła zmieniają swój odcień, a często nawet zaczynają krwawić lub pękać. W najgorszym wypadku może pojawić się także efekt cofania się dziąseł przez co dziąsła wyglądają bardzo nieestetycznie i są przyczyną ciągłego dyskomfortu podczas jedzenia lub picia napojów. Jak zatem należy dbać o dziąsła? Co w przypadku, gdy dojdzie do konieczności wykonania przeszczepu dziąsła? Jakie są zalecenia po przeszczepie dziąsła?
Jak długo goi się przeszczep dziąsła?
Przeszczep dziąsła jest zabiegiem, który ma na celu naprawić nieprawidłową pielęgnację jamy ustnej, która doprowadziła do recesji dziąseł. Sam zabieg jest wykonywany przez lekarza stomatologa, a w niektórych sytuacjach pacjent może zostać skierowany do protetyka. O tym decyduje dentysta po uprzednim przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz wykonaniem odpowiednich badań oraz zdjęć rengenowskich. Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a wiec zupełnie bezbolesny dla pacjenta.
Zalecenia po przeszczepie dziąsła powinny być przekazane pacjentowi podczas wizyty, na której omawiany jest cały zabieg oraz zaraz po zakończeniu zabiegu. Jest to o tyle ważne, gdyż początkowo przekazywane zalecenia będą bardzo ogólne. Natomiast podczas zabiegu mogą pojawić się różne sytuacje, które będą wymagały bardzo indywidualnego podejścia do pacjenta.
Dziąsła powinny zagoić się już po kilku tygodniach od wykonanego zabiegu. W tym czasie należy zachować szczególną ostrożność podczas jedzenia posiłków i picia napojów, by nie doprowadzić do komplikacji. Dziąsła w tym miejscu są wyjątkowo delikatne i wrażliwe. W sytuacji gdyby pojawił się ostry ból, obfite krwawienie, obrzęk lub stan zapalny to należy niezwłocznie udać się na konsultacje do gabinetu stomatologicznego. Takie zjawiska czasem bywają naturalnym procesem gojenia się ran w jamie ustnej, lecz zawsze warto to skonsultować. Niemniej sam proces gojenia się dziąseł jest indywidulaną sprawą, która bardzo często zależy od uwarunkowań genetycznych pacjenta.
Co jeść po przeszczepie dziąsła?
Jak wiadomo zalecenia po przeszczepie dziąsła są przekazywane przez stomatologa wykonującego zabieg, a także są dostępne na wielu stronach Internetowych. Niemniej zalecenia po przeszczepie dziąsła nie powinny być przez nikogo bagatelizowana. Odpowiednia higiena oraz zdrowa zbilansowana dieta na pewno nieco przyspieszy rekonwalescencje, która w wielu przypadkach przechodzi zupełnie bezproblemowo.
Zalecenia po przeszczepie dziąsła jasno określają to co pacjent może jeść i pić w pierwszych dniach po zabiegu. Na dzień lub dwa po zabiegu zalecane są pokarmy miękkie, a najlepiej zmiksowane na gładką masę. Mogą to być wszelkiego rodzaju zupy, musy i sosy, które nie będą wymagały gryzienia. Potrawy i napoje powinny być spożywane w temperaturze najlepiej pokojowej – zbyt gorące i zimne potrawy mogą powodować ból lub dyskomfort. Są to główne zalecenia – nie ma przeciwskazań do spożywania konkretnych produktów, które mogłyby w zły sposób oddziaływać na przeszczep dziąseł- oprócz oczywiście napojów alkoholowych. Poza tym ogólna zasada mówi o tym, aby unikać twardych pokarmów, które wymagają gryzienia.
Jak odbudować cofające się dziąsła
Odbudowanie cofających się dziąseł to obecnie mało popularny zabieg. Jest on wykonywany w gabinecie stomatologicznym lub protetycznym. Pacjent poddany jest znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że nie czuje bólu lub dyskomfortu podczas zabiegu. Niestety zabieg ten jest dość kosztowny, dlatego też niewiele osób się na niego decyduje.
Istnieje pięć znanych i sprawdzonych dotychczas zabiegów odbudowujących zęby. To dentysta dobiera zabieg do danego problemu pacjenta. To jaka metoda zostanie zastosowana zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu, możliwości finansowych pacjenta oraz wyników jego badań. Niemniej najczęściej stomatolog decyduje się w porozumieniu z pacjentem na pokrycie ubytku dziąsła za pomocą specjalnego materiału kompozytowego. To rozwiązanie jest dość proste i tanie w swojej metodzie, a dzięki niemu ubytek w dziąśle, nadwrażliwość zostaje zniwelowana, a odsłonięty korzeń zęba z powrotem zakryty. Inna metodą jest zabieg chirurgiczny polegający na odbudowaniu uszkodzonego dziąsła, choć to przeszczep dziąsła jest z nich wszystkich najbardziej skomplikowany i radykalny.
Zabieg przeszczepu dziąsła jest stosowany tylko u osób, u których recesja jest już w bardzo zaawansowanym stadium, przez co doszło już do utraty danego fragmentu dziąsła. Sam zabieg polega na przeniesieniu fragmentu zdrowego dziąsła z miejsca nie trawionego recesją i wszczepienie go w miejsce choroby. Zabieg jest prowadzony zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle do dwóch lub trzech godzin, w zależności od wielkości problemu.