Jak często trzeba chodzić do dentysty?

Jak często trzeba chodzić do dentysty?

Zęby są nie tylko wizytówką każdego człowieka, ale także pełnią istotną funkcję w organizmie. Mianowicie dzięki nim pokarm jest dobrze przeżuwany, a następnie trawiony, co wpływa na dobrą kondycję organizmu. Niestety wielu Polaków nieregularnie odwiedza gabinet stomatologiczny, a także codzienna higiena jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia. Jak często trzeba chodzić do dentysty? Jak zadbać o zęby w domu?

Dlaczego należy regularnie kontrolować stan uzębienia?

Wiele osób zastanawia się, jak często trzeba chodzić do dentysty, aby zminimalizować ryzyko powstawania próchnicy. Niektóre osoby niestety wybierają się na wizytę do gabinetu stomatologicznego jedynie w przypadku występowania bólu zęba lub opuchlizny. Jednak takie podejście nie jest dobre, gdyż zbyt późno wykryta próchnica nie tylko szybko się rozprzestrzenia na inne zęby, ale także może prowadzić do utraty zęba. Dlatego tak istotne są regularne wizyty u stomatologa. Niestety nie każda zmiana chorobowa jest widoczna gołym okiem, a też nie każda osoba kontroluje stan swoich zębów. Są też miejsca w jamie ustnej, których przed lustrem trudno dostrzec, a niestety zęby trzonowe i przedtrzonowe najczęściej się psują. Regularne kontrole uzębienia sprawią, że będzie można znacznie dłużej cieszyć się swoimi naturalnymi zębami.

Co ile należy umawiać się na wizytę do dentysty?

Wiadomo już, że regularne kontrole uzębienia niosą ze sobą same korzyści. Jak często trzeba chodzić do dentysty, jeśli nie ma żadnych dolegliwości? Lekarze stomatolodzy zalecają przeważnie wizytę raz do roku, choć najlepszym rozwiązaniem byłoby spotkanie się co 6 miesięcy. Dzięki tak częstym kontrolom można wykryć wszelkie zmiany we wczesnym etapie choroby, a to w konsekwencji skraca leczenie. Dodatkowo mniejsze zmiany próchnicze są także tańsze, dlatego regularne wizyty pozwalają oszczędzić sporo pieniędzy. A jak często trzeba chodzić do dentysty z dziećmi? Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce w momencie pojawienia się pierwszego zęba. Zęby mleczne także się psują, a nieprawidłowa higiena zębów mlecznych w znaczący sposób osłabia stałe zęby, które zaczną się pojawiać w późniejszym wieku. Warto wybrać gabinet stomatologiczny, który jest przyjazny dzieciom i dysponuje specjalnym sprzętem oraz gadżetami, które umilają wizytę najmłodszym pacjentom.

Na czym polega przegląd stomatologiczny u dentysty?

Wiadomo już, jak często trzeba chodzić do dentysty na kontrolę, ale warto także zastanowić się, jak przebiega przegląd. Przede wszystkim na początku lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, podczas którego musi się on dowiedzieć, czy pacjent przyjmuje jakieś leki oraz, czy choruje na jakieś choroby. Wiele chorób negatywnie wpływa na stan uzębienia, dlatego właśnie poinformowanie lekarza o nich jest bardzo istotne. Dzięki temu stomatolog będzie mógł także dobrać odpowiednią metodę leczenia. Po wywiadzie dentysta robi przegląd zębów i dziąseł. Jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, to oczywiście następna wizyta kontrolna powinna mieć miejsce za maksymalnie rok. W przypadku pojawienia się zmian chorobowych lekarz może od razu rozpocząć leczenie lub umówić pacjenta na wizytę w określonym terminie. Najczęściej wizyta kontrolna nie kończy się jedynie na przeglądzie. Dodatkowo stomatolog oczyszcza zęby i usuwa kamień, płytkę nazębną oraz osad. Dzięki temu lekarz eliminuje ryzyko rozwoju próchnicy, a dodatkowo zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Przegląd stomatologiczny może czasami powodować niewielki dyskomfort, gdyż lekarz podczas sprawdzania stanu uzębienia lekko opukuje zęby, szukając zmian patologicznych. Jeśli podczas tego badania odczuwalny jest ból, to należy od razu zgłosić to lekarzowi. Niekiedy samo badanie jest niewystarczające i musi zostać dodatkowo wykonane zdjęcie rentgenowskie. Takie badanie pozwala wykryć schorzenia, które nie są widoczne gołym okiem. Należy pamiętać, że kobiety w ciąży nie powinny być poddawane badaniu RTG., dlatego kobiety ciężarne lub podejrzewające, że mogą być w ciąży, powinny zgłosić to przed wizytą.

Jak dbać o higienę jamy ustnej między wizytami?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są niezwykle istotne, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy i innych dolegliwości, które mogą pojawić się w jamie ustnej. Dodatkowo oczywiście bardzo ważną rolę odgrywa codzienna higiena jamy ustnej, która powinna być przeprowadzona precyzyjnie. Warto podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym porozmawiać z lekarzem, jak prawidłowo szczotkować zęby, jakiej szczoteczki używać i co jeszcze należy robić, aby uniknąć psucia się zębów. Na pewno należy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Oczywiście można nosić ze sobą szczoteczkę do pracy i szczotkować zęby po każdym posiłku. Jednak samo mycie to za mało. Dodatkowo należy raz dziennie nitkować zęby, aby usunąć resztki jedzenia ze szczelin między zębami. Niestety nawet dobrej jakości soniczna szczoteczka do zębów nie jest w stanie precyzyjnie usunąć wszystkich resztek szczególnie z tylnych zębów, które są blisko siebie położone. Warto także używać płynu do płukania ust, który zabija bakterie, a także odświeża oddech. Na stan uzębienia istotny wpływ ma dieta i styl życia. Dobrze zbilansowane posiłki zapewniają nie tylko dobrą kondycję i zdrowie, ale powodują, że zęby są mocne i mniej podatne na choroby. W szczególności korzystnie na zęby działa wapń, którego duże ilości można dostarczyć do organizmu, spożywając nabiał. Wapń jednak czasami ciężko się wchłania, dlatego należy wspomóc ten proces witaminą D, która odgrywa równie istotną rolę w organizmie. Witaminę D w największej ilości pozyskuje się ze słońca, jednak nie każdy ma okazję lub czas, aby codziennie eksponować ciało przez 15 minut na słońcu. Dodatkowo dni słonecznych w Polsce nie jest na tyle dużo, aby dostarczyć tej witaminy w odpowiedniej ilości. Dlatego zalecane jest suplementowanie tej witaminy, która korzystnie wpływa na zęby, skórę, włosy oraz odporność organizmu. Warto także zredukować stres oraz prowadzić zdrowy tryb życia.