Co oznacza szpara między zębami?

Co oznacza szpara między zębami?

Co prawda niektórzy mogą twierdzić, że szparka między zębami jest nawet urocza (kilka supermodelek mogłoby coś na ten temat powiedzieć), ale prawda jest taka, iż w niektórych przypadkach powinna ona podlegać leczeniu. W poniższym artykule wskazujemy na takie właśnie wypadki, a także przyglądamy się przyczyną powstawania diastemy i sposobom korekty tej wady w uzębieniu.

Co to jest diastema?

Odpowiadając na pytanie co oznacza szpara między zębami, zacznijmy od tego, że prawidłowo rosnące zęby powinny do siebie przylegać w jamie ustnej i nie ma między nimi większych szczelin. W przypadku diastemy taka przerwa występuje, a zdarza sią to przede wszystkim w rejonie przednich zębów, szczególnie między górnymi siekaczami. Pod definicje diastemy nie podlega luka w uzębieniu z powodu utraty zęba (w wypadku czy przez próchnicę).

Diastema jest to zatem stan charakteryzujący się powstawaniem szpar między zębami i jest zaliczana do patologicznych zaburzeń ich położenia. Może być zbieżna (korony nachylone do siebie), rozbieżna (korony odchylone) lub równoległa.

Przyczyny powstawania diastemy – sprawdź na co uważać

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazać można między innymi zależności genetyczne (dziedzictwo rodzinne) oraz wrodzone wady – zbyt głębokie wędzidełko wargi. W pierwszym przypadku, jeśli rodzice mają małe zęby w jamie ustnej i szpary pomiędzy nimi, wówczas istnieje ryzyko, ze ten problem dosięgnie także dzieci. Podobnie bywa, gdy szczęka jest nieproporcjonalnie większa do wielkości zębów.

Pamiętajmy również, że w przypadku zębów mlecznych u najmłodszych takie przerwy mogą występować naturalnie i powstanie stałych zębów ten problem zlikwiduje. Jeżeli luka u osoby starszej wynosi przynajmniej 2 mm, warto skonsultować ze swoim stomatologiem co oznacza szpara między zębami w danym przypadku. Po dokładnym zbadaniu wskazać on może dalszą drogę postępowania. O możliwych sposobach leczenia można przeczytać poniżej.

Przerwa między zębami (diastema) – sposoby leczenia

Nie ma problemu, jeżeli mamy do czynienia z diastemą fizjologiczną. jest to całkowicie naturalny stan, który ma miejsce jeszcze przed wyrznięciem się zębów siecznych bocznych. W innych wypadkach można podjąć stosowne kroki terapeutyczne.

Przede wszystkim należy ustalić pierwotną przyczynę problemu, a więc odpowiedzieć na pytanie co oznacza szpara między zębami. Oczywiście sięgnąć można po aparaty ortodontyczne. I tutaj uwaga – w przypadku diastemy zbieżnej (patrz wyżej) używać należy tylko aparatów stałych. Diastema rozbieżna może być natomiast spokojnie leczona za pomocą aparatów ruchomych.

W niektórych przypadkach diastemy to założenie koronek może być szybkim i skutecznym sposobem uzupełnienia luki w zębach przednich. Zalecane są one w sytuacjach, gdy samo leczenie ortodontyczne (aparaty stałe lub ruchome) nie jest w stanie rozwiązać problemu. Na przykład pacjenci z małymi zębami (uogólnione luki w przednich zębach) mogą potrzebować koron na większości zębów, aby osiągnąć pożądany efekt estetyczny.

W wypadku zbyt głębokiego wędzidełka wargi, które powoduje diastemę, może być konieczny małoinwazyjny zabieg chirurgiczny. Polega on na dopasowaniu wędzidełka wargi górnej. Czasami później należy skorygować ustawienie zębów poprzez leczenie ortodontyczne. Stosuje się wówczas dyskretne wkładki, zwane alignerami.