Krzywy zgryz – zęby mleczne

Krzywy zgryz – zęby mleczne

Często wydaje się nam, że problemy z zębami dotyczą osób starszych, które w wyniku złej diety lub też zaniechania leczenia doprowadziły swoje uzębienie do złego stanu. Tego rodzaju myślenie może jednak doprowadzić do wielu błędnych wniosków, czego doskonałym przykładem jest lekceważenie wady zgryzu u dzieci. Krzywy zgryz zeby mleczne — co powinno się o tym wiedzieć i jak należy się zachować, gdy to nasze dziecko będzie miało kłopoty ze złą pozycją zębów mlecznych?

Zaburzenia zgryzu w uzębieniu mlecznym

Powszechnie uważa się, że wada zgryzu pojawia się dopiero u starszych dzieci, które w wieku nastoletnim mają już komplet uzębienia stałego, a okres mleczaków mają dawno za sobą. Z tego też powodu, rodzice, zauważając nieprawidłowy zgryz zębów mlecznych, zupełnie się tym nie przejmują. Uważaj oni, że nawet jeśli zęby mleczne są źle ustawione, to jednak zastępujące je zęby stałe będą już na odpowiednim miejscu i na dobrej pozycji.
Jak można się bez trudu domyślić, jest to ogromny błąd, który skutkować może poważnymi problemami zdrowotnymi. Krzywy zgryz zeby mleczne — dlaczego jest to poważny problem? Wiedzieć trzeba, że nieprawidłowa pozycja zębów mlecznych skutkować może naprawdę poważnymi konsekwencjami. Jeśli nasze dziecko będzie miało z tym problem, prawdopodobnie dość szybko pojawi się u niego kłopot z nauką mówienia. Nieprawidłowo położone mleczaki będą bowiem utrudniały właściwe ułożenie języka, co skutkować będzie trudnością w wymawianiu zgłosek. Co więcej, pojawić się może seplenienie, a nawet dojść może do zmiany symetrii twarzy. Konsekwencje takiej wady mogą być więc bardzo poważne.

Wady zgryzu u dzieci — przyczyny

Jak zatem możemy bez trudu dostrzec, nieprawidłowo ułożone zęby mleczne to bardzo poważny problem dla dziecka i rodzica. Nic więc dziwnego, że teraz wielu rodziców zastanawia się, jakie są tego tak właściwie przyczyny. Czy to my przyczyniliśmy się do złej pozycji mleczaków? Krzywy zgryz zeby mleczne — co go spowodowało?
W przeważającej większości za krzywy zgryz nie odpowiadają rodzice w sposób bezpośredni. Nie przyczynili się oni bowiem do jego powstania zaniedbaniami, ponieważ jest on spowodowany po prostu przez geny. Jeśli choćby jeden rodzic miał problemem ze zgryzem, istnieje duża szansa, że dziecko go odziedziczy.
Oczywiście nie zawsze możemy za krzywy zgryz winić genetykę. Często bowiem wynika on mimo wszystko z błędów rodziców. Nieprawidłowo ułożone mleczaki mogą się pojawić w wyniku dawania dziecku złego smoczka, zbyt długiego karmienia go butelką lub też pozwalnia mu na obgryzanie paznokci, ssanie ołówka czy też długopisu lub kredki.

Wady zgryzu u dzieci — leczenie

Bez względu na to, co spowodowało wadę zgryzu u dziecka, konieczne jest jego skorygowanie. Na szczęście w obecnych czasach nie jest to problemem i dość szybko można wyprostować krzywe mleczaki.
W takiej sytuacji stosuje się powszechnie specjalną nakładkę na zęby, którą dzieci muszą nosić przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Dzięki niej zęby mleczne wrócą na swoje prawidłowe miejsce.