Implanty zębowe są na tę chwilę jednymi z najciekawszych rozwiązań, które udało się osiągnąć na skutek rozwoju dziedziny, jaką jest protetyka. Zdecydowanie się na implanty zębowe to bardzo dobry pomysł, jeśli zależy ci na tym, by sprawić, że twoja szczęka znowu będzie bez ubytków zębowych. To spora zaleta, którą nie da się osiągnąć w tak idealnym stopniu, jak ma to miejsce w przypadku rozwiązania nazywanego jako implanty zębów. Dowiedz się, czym są implanty zębów i dlaczego wielu stomatologów poleca je z czystym sumieniem.
Czym jest implant zęba?
Implanty stomatologiczne to sposób na rekonstrukcję utraconych zębów. Rekonstrukcja ta odbywa się z wykorzystaniem wszczepów, które wizualnie są stosunkowo podobne do śrub. Nietrudno jest porównać je do śrub, gdyż ich kształt jest niesamowicie zbliżony. Taka budowa jest najbardziej optymalna, dlatego też przyjęło się, by każdy implant wyglądał właśnie w ten sposób.
Implant stomatologiczny jest rozwiązaniem, które pełni funkcję sztucznego korzenia zęba. Docelowo na implant mocuje się koronę protetyczną, której głównym zadaniem jest zastąpienie zęba, a konkretnie jego naturalnej korony.
Implant zęba – proces wszczepiania
Całkowity proces implantacji można podzielić na trzy etapy. Przede wszystkim, wszczepienie rozwiązania, jakim jest implant, rozpoczyna się od odpowiedniego spreparowania zębodołu. Aby implant mógł zostać umieszczony, zębodół musi być czysty, a także musi być w nim odpowiednia dziura, by implant mógł zostać wstawiony. Po pewnym czasie na implant zakłada się śrubę gojącą, przyspieszającą gojenie. Następnie, po około pół roku na implant zakłada się koronę, czy też rozwiązanie pozwalające na zamocowanie na implant mostu protetycznego.
Etap pierwszy zakładania implantu
Przed wszczepieniem rozwiązania, jakim jest implant, trzeba przeprowadzić odpowiednie badania. Jeśli wykażą one, że pacjent może przystąpić do badania, lekarz, który wszczepia implanty, przygotowuje plan leczenia. Pierwszy etap wszczepiania rozwiązania, jakim są implanty, rozpoczyna się od wywiercenia dziury w kości. Następnie w przygotowaną dziurę wkłada się implant. Od tego czasu rozpoczyna się proces gojenia i osteointegracji, czyli łączenia wszczepu, jakim jest implant ,z kością zęba.
Etap drugi zakładania implantu
Implant następnie opatrzony jest śrubą gojącą, pozwalającą na przyspieszenie gojenia. Dzięki niej błona śluzowa i okolice operowane szybciej się regenerują. Potrzeba około dwóch tygodni, aby śruba gojąca pozytywnie zareagowała na implant. Przez to implant staje się bardziej stabilny i można go wykorzystać do dalszego leczenia protetycznego.
Etap trzeci zakładania implantu
Na tym etapie na implant mocuje się koronę protetyczną. Wówczas implant zaczyna spełniać swoją funkcję, czyli utrzymywać koronę protetyczną. W całości takie rozwiązanie jest funkcjonalne i świetnie wpisuje się w potrzeby pacjenta.
Jak dbać o implant po zabiegu?
Dbanie o implanty nie wymaga większego nakładu energii, niż dbanie o naturalne zęby. Aby dbać o implanty, należy po prostu szczotkować je, nitkować, opcjonalnie można zastosować irygator celem uzyskania jeszcze lepszej higieny. Wbrew pozorom, implanty nie wymagają skomplikowanej higieny, jednak trzeba zadbać o podstawowe minimum, gdyż w przeciwnym razie może to prowadzić do utraty stabilności implantu.