Objawy odrzutu implantu zęba

Objawy-odrzutu-implantu-zęba

Objawy odrzutu implantu zęba. Na co zwracać uwagę?

Nowoczesna protetyka oferuje pacjentom szeroka ofertę produktów ortodontycznych, mających na celu poprawę jakości życia pacjenta. Bowiem brak zęba lub zębów, niezależnie od przyczyny zawsze wiąże się z dyskomfortem zarówno jeżeli chodzi o wygląd pacjenta, jak i jego zdrowie. Braki w uzębieniu prowadzą między innymi do dysfunkcji stanów skroniowo-żuchwowych oraz dolegliwości bólowych. Protetyka oferuje prostsze rozwiązania w postaci protez ruchomych oraz bardziej zaawansowane protezy stałe, w tym implanty.

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to sztuczny korzeń zazwyczaj wykonany z tytanu, wszczepiony w szczękę pacjenta w sytuacji, w której doszło do utraty zęba i korzenia własnego pacjenta. Sztuczny korzeń zbliżony jest wielkością do naturalnego odpowiednika i stanowi on podporę, na której mocuje się sztuczny ząb, czyli koronę, kilka koron lub nawet całą protezę.

Wszczepienie implantu

Wszczepienie implantu musi być poprzedzone wywiadem stomatologicznym oraz wykonaniem zdjęcia pantomograficznego mającego na celu ocenę i analizę stanu kostnego szczeki pacjenta pod kątem możliwości umieszczenia w niej implantu lub konieczności wykonania zabiegu sterowanej regeneracji kości. Wszczepienie implantu odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z etapów jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i polega na wywierceniu otworu w wyrostku zębodołowym i umieszczeniu w nim sztucznego korzenia. Następnie po upływie od trzech do sześciu miesięcy podczas których w wyniku tworzenia na powierzchowni implantu warstwy dwutlenku tytanu dochodzi do zespolenia implantu z kośćmi pacjenta oraz gojenia rany, w implancie umieszczona zostaje śruba gojąca. Ostatni etap wszczepienia implantu stanowi założenie korony zęba na filarze protetycznym.

Dlaczego powstaje odrzut implantu zęba?

Nawet pomimo prawidłowego wykonania zabiegu wszczepienia implantu oraz stosowania się pacjenta do zaleceń stomatologa, nie można całkowicie zminimalizować ryzyka odrzucenia wprowadzonego ciała obcego przez organizm pacjenta. Procedura wszczepiania implantów cechuje się duża skutecznością, ponieważ przyjmuje się, że tylko około dwóch procent zabiegów kończy się niepowodzeniem. Wynika to z cech osobniczych pacjenta, reakcji obronnych i alergicznych organizmu oraz chorób autoimmunologicznych. Jednak w przeważającej liczbie sytuacji, niepowodzenie wszczepienia wynika z błędów po stronie personelu medycznego oraz mało frasobliwego zachowanie pacjenta, wśród nich wymienić należy przede wszystkim palenie tytoniu. Dym papierosowy zawiera bowiem substancje zwężające naczynia krwionośne, co w znacznym stopniu utrudnia gojenie się miejsca pozabiegowego. Wśród innych przyczyn należy wymienić między innymi cukrzycę oraz pewnie formy terapii, na przykład bifosfonianami, stosowanymi w leczeniu osteoporozy. Ponadto ryzyko niepowadzenia zabiegu zwiększa nieprawidłowa higiena jamy ustnej, próchnica, bruksizm czy nadmierne obciążanie implantu.

Czy odrzut implantu zęba boli?

Objawem odrzucenia implantu jest widoczna na zdjęciu rentgenowskim utrata masy kostnej w okolicy pozabiegowej. Towarzyszyć temu może opuchlizna, zaczerwienie, krwawienie, ruchomość implantu, dolegliwości bólowe, gorączka oraz postępujący stan zapalny dziąsła wokół implantu. Z tego powodu w okresie pozabiegowym profilaktycznie powinna być stosowana antybiotykoterapia. Żaden z powyższych objawów nie powinien być lekceważony i musi być konsultowany ze specjalistą. Nadmierna zwłoka w tym przypadku przekreśla możliwość działań zachowawczych w postaci na przykład przeszczepu tkanki kostnej w okolice implantu.