Jak wybielać zęby?

Jak-wybielać-zęby

Jak wybielać zęby? Porady dla wszystkich.

Dzięki rozwojowi stomatologii estetycznej białe zęby może mieć obecnie każdy. Zabiegi te, choć ogólnodostępne, są bardzo drogie i dlatego właśnie zdrowe i biały zęby z roku na rok stają się już nie tylko wizualną zachcianką, a nawet podkreśleniem pozycji społecznej.

 

Po co wybielać zęby?

 

Wiele badań wykazało, że osoby, które mają zdrowe i białe zęby uśmiechają się częściej, a uśmiech zwiększa atrakcyjność, za którą idzie pewność siebie. To pewnie dlatego, według badań amerykańskich naukowców, osoby zadbane, mające między innymi śnieżnobiały uśmiech, zarabiają o 5% więcej od osób nieprzykładających tak dużej wagi do kwestii wizualnych.

Dzieje się tak dlatego, że osoba pewna siebie ma łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów, oraz jest ogólnie rzecz biorąc bardziej otwarta na ludzi. Za tym pojawiają się kolejne możliwości, co wpływa na możliwość zatrudnienia w nowej firmie, czy awansu w obecnej.

Śnieżnobiałe zęby są niemal wymogiem u osób działających w przestrzeni publicznej, ponieważ podkreśla to dbałość o siebie samego, a to podświadomie podnosi zaufanie do osoby, którą oglądamy.

Wybielanie zębów – domowe sposoby

 

Uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu w domu jest dość trudne, ponieważ barwa zębów wynika często z przyczyn stomatologicznych. Jedną z nich jest np. leczenie endodontyczne, czyli kanałowe zęba, po którym ząb naturalnie traci swoją śnieżnobiałą barwę. Takiego zęba nie będziemy w stanie wybielić samym myciem, ponieważ nie jest już w pełni zdrowy.

Jednak o ile mamy dość zdrowe zęby, które nie mają dużej ilości wypełnień amalgamatowych czy leczonych endodontyczne, to istnieje kilka metod, które pomogą uzyskać lepszą barwę uzębienia.

1. Na pierwszym miejscu jest po prostu regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwie minuty po każdym posiłku. Jeśli pijemy kawę lub herbatę, to warto kupić specjalną pastę do mycia zębów po spożyciu tych napojów, bo mają one tendencje do zmieniania barwy zębów na ciemniejszą, poprzez osad nazębny. Warto również wypróbować szczoteczkę elektryczną.

2. Szczotkowanie zębów przy użyciu kurkumy w postaci sproszkowanej, którą należy nanieść na szczoteczkę i szczotkować zęby jak normalną pastą przynajmniej raz w tygodniu.

3. Wybielanie zębów za pomocą aktywnego węgla. Metoda polega na szczotkowaniu zębów aktywnym węglem naniesionym na szczoteczkę 3-4 razy w tygodniu.

Należy pamiętać, że powyższe metody mogą zadziałać tylko wtedy, gdy mamy zdrowe zęby, oraz usuwamy kamień nazębny u dentysty co najmniej raz na 3 miesiące.

Wybielanie zębów u dentysty

W gabinecie stomatologicznym mamy o wiele więcej możliwości na uzyskanie wymarzonego uśmiechu, choć wiąże się to z wydatkami.

Dwie metody na wybielenie zębów u dentysty:

1. Metoda nakładkowa – polega na wykonaniu specjalnej szyny (nakładki) na zębach, na której zostanie osadzony środek wybielający. W celu uzyskania szyn o odpowiednim kształcie przygotowany jest wycisk, z którego powstaje model szyn dopasowany do naszego uzębienia. Po wizycie u stomatologa pacjent otrzymuje środek wybielający, który musi aplikować na zęby zgodnie z wytycznymi stomatologa samodzielnie w domu w celu utrzymania efektu.

2. Metoda wybielania gabinetowego – jest to zabieg, dzięki któremu zęby są wybielane o 7-8 odcieni w skali VITA podczas jednej wizyty. Zabieg polega na zastosowaniu stężonego żelu wybielającego i aktywowaniu go poprzez nagrzewanie lampą LED lub laserową.