Czy plomby trzeba wymieniać?

Plomby to nieodłączny element każdego leczenia zachowawczego. Dzięki nim, istnieje możliwość skutecznego zabezpieczenia zęba przed rozwojem próchnicy. Istnieje wiele różnych rodzajów plomb, z których zadowoleni są zarówno dorośli, ale i dzieci. 

 

Niemniej jednak, plomby mają pewien określony termin przydatności. Niekoniecznie musi być on uzależniony od struktury plomby, a raczej od różnych wypadków losowych. Po prostu – plomba wypadnie i trzeba zastosować nową. Niemniej jednak, warto jest zastanowić się, czy plomby trzeba wymieniać – a jeśli tak, to co jaki czas. Sprawdzimy także, czy plomby na NFZ są dobre, czy plomby wypadają i dlaczego plomby wypadają. Serdecznie zapraszamy państwa do lektury!

 

Czy plomby wypadają? 

 

Kwestia tego, czy plomba wypadnie, nie jest z góry ustalona. Nie musi być tak, że minie pewien czas i plomba wypada sama z siebie. Owszem, prawdą jest, że plomby wypadają, jednak nie dzieje się to z przypadku. Najczęściej jest to związane z faktem, że taka plomba zostanie po prostu uszkodzona – na przykład zębem, który był poddany leczeniu zachowawczemu, ugryziemy coś bardzo twardego, przez co zarówno plomba, ale także ząb ulegną ukruszeniu.

 

To jeden z przykładów, dlaczego plomby wypadają. Prócz tego, wpływ na to, czy plomby trzeba wymieniać, ma styl życia pacjenta. Kwestia tego, czy plomby trzeba wymieniać jest uzależniona też od stopnia zużycia danej plomby. U pacjentów z bruksizmem ten proces na pewno będzie zalecany dużo wcześniej. Starcie plomby czy też jej ukruszenie bez wątpienia kwalifikuje ją do wymiany. Warto także dbać odpowiednio o zęby, gdyż to również ma ogromny przekład na to, ile plomba wytrzyma u danego pacjenta. Im lepiej dbamy o higienę jamy ustnej, tym lepiej dla nas pod każdym aspektem.

 

Czy plomby na NFZ są dobre?

 

Pacjenci zastanawiają się nad plombami na NFZ. Na dzień dzisiejszy, w ramach NFZ oferowane są plomby amalgamatowe. Charakteryzują się one co prawda wysoką trwałością, jednak dla wielu osób efekt estetyczny oferowany przez nie jest nie do przyjęcia. Wynika to z faktu, iż znacząco wyróżniają się one na tle zęba – są ciemne. W związku z tym, jeśli już mają być stosowane, to pacjenci decydują się na nie przy mniej widocznych zębach.

 

Niektórzy twierdzą, że plomby amalgamatowe słabiej wiążą się z zębem, a także, ze względu na to że mają w sobie rtęć, zarzucają im szkodliwe działanie. W takiej sytuacji trudno jest zdecydować się na plomby na NFZ, zamiast zdecydować się na wariant wykonany z kompozytu. Niemniej jednak, w podbramkowej sytuacji rozsądnie jest zdecydować się nawet na takie plomby, zamiast obserwować, jak ząb ulega dalszemu zniszczeniu.

 

W związku z tym, warto jest samemu ocenić, czy takie plomby są dobre. Dla jednych tak – bo są refundowane, czyli bezpłatne, a dodatkowo oferują niezłą wytrzymałość. Z drugiej strony, są mało atrakcyjne i pod względem zdrowotnym istnieją wątpliwości co do nich. Zalecamy ocenę tego według własnych priorytetów. Jeśli zastanawiasz się, czy plomby trzeba wymieniać, to plomb amalgamatowych mimo wszystko również to dotyczy.