Koronka na zęby – co to jest i kiedy jest stosowana?

Koronka na zęby - co to jest i kiedy jest stosowana?

Wiele osób uważa, że jedynym zagrożeniem dla zęba jest próchnica, którą bardzo łatwo się usuwa. Prowadzi to niestety do wielu zaniedbań i znacznych uszkodzeń zębów, które z powodu toczącej je próchnicy zwyczajnie kruszą się i rozpadają. Co więcej, ząb może również ulec uszkodzeniu mechanicznemu i także dojdzie do jego ułamania. Te wszystkie problemy rozwiązać może korona zębowa. Koronka na zęby co to jest i jakie są jej rodzaje?

Rodzaje koronek na zęby – porcelanowe, ceramiczne, metalowe

W gabinecie stomatologicznym można uzyskać wszechstronną pomoc w zakresie leczenia zębów. Stomatolog może nie tylko usunąć z nich próchnicę, lecz także odbudować zęby poprzez wykorzystywanie licznych elementów protetycznych. Jednym z najpopularniejszych jest korona zębowa.

Koronka na zęby co to jest? Jest to zamiennik prawdziwego zęba, który osadzany jest na jego korzeniu i może być wykorzystywany tak samo, jak oryginał. Co więcej, w zależności od wybranego rodzaju koronki może również swoim wyglądem przypominać prawdziwy ząb.
Jaki wybór mają pacjenci decydujący się na korony zębowe? Wielu z nich z powodu niskiej ceny wybiera prostą koronkę metalową. Niewielki koszt zakupu wiąże się jednak z dość poważną wadą, a mianowicie z kiepskim wyglądem. Inną bardzo popularną odmianą jest koronka porcelanowa, która świetnie wizualnie imituje prawdziwe uzębienie. Co więcej, jest ona również odporna na uszkodzenia. Jeśli zależy nam na idealnym odwzorowaniu wyglądu prawdziwego zęba, powinno się kupić koronę ceramiczną. Oczywiście wraz z wysoką jakością idzie w parze wysoka cena.

Procedura zakładania koronki na zęba – jak przebiega i ile trwa?

Koronka na zęby co to jest? Jest to zamiennik dla prawdziwego zęba, który zakładany jest w sytuacji, gdy ulegnie on uszkodzeniu i konieczne jest jego odbudowanie. Jak wygląda proces zakładania koronki na zęby? Zabieg ten podzielić można na trzy etapy — przygotowanie zęba, przygotowanie koronki, a na koniec jej osadzanie. Na czym to wszystko polega?

Przygotowanie zęba to po prostu jego oszlifowanie i ukształtowanie, aby stanowił dobrą bazę dla korony. Zwykle zajmuje to jedną wizytę. Kolejnym krokiem jest dopasowanie korony do przygotowanego zęba, co polega na pobranie jego odcisku, a następnie określeniu koloru. Wszystko to realizowane jest na drugiej wizycie. Ostatnim etapem jest osadzanie korony na zębie, co jest najprostsze i najszybsze do zrealizowania. Koronę mocuje się za pomocą specjalnego kleju, a następnie całość naświetla przy pomocy lampy. Łącznie cała procedura zakładania korony zębowej realizowana jest na trzech wizytach.

Koszt zakładania koronki na zęba – ile trzeba zapłacić za leczenie

Ostatnią sprawą, która jest dla wielu najważniejsza, jest poznanie kosztów zakładania korony zębowej. Oczywiście cena zależna jest w tym wypadku przede wszystkim od wybranej korony, lecz także od konkretnego gabinetu.

Najtańsza korona metalowa może być założona za około 1000-1500 zł. Odmiana porcelanowa to wydatek około 2000 zł, natomiast najlepsza, idealnie odwzorowująca wygląd zęba korona ceramiczna kosztować może nawet 3000 złotych.