Nie da się ukryć, że zęby mają niezwykle duże znaczenie dla każdego człowieka. Ich dobry, zdrowy i mocny wygląd ma wpływ na całe nasze życie, począwszy od kwestii estetycznej, aż po tą zwykłą użytkową. Nic więc dziwnego, że jak tylko się da, każdy stara się dbać o własne zęby i odpowiednio je pielęgnować. Warto to robić nie tylko poprzez ich regularne mycie, lecz także stosowanie różnego rodzaju zabiegów, takich jak np. usuwanie kamienia. Czym jest taki zabieg i jak wygląda w szczegółach?
Usuwanie kamienia na zębach
Jak się pozbyć kamienia na zębach? Podstawowym sposobem na to, aby pozbyć się kamienia na zębach, jest udanie się do dentysty. Przy pomocy odpowiedniej technologii i metod, możliwe jest oderwanie warstwy kamienia z zębów, dzięki czemu pozostają one w pełni czyste i bezpieczne.
Dlaczego jest to tak ważne? Kamienia nazębnego nie da się usunąć przy pomocy klasycznego mycia. Zawsze pozostają pewne drobinki zanieczyszczenia, które z biegiem czasu tworzą warstwę kamienia. Niezbędne jest w takiej sytuacji zastosowanie specjalnych metod np. skalingu, czyli rozbijania kamienia ultradźwiękami. Można również zastosować piaskowanie, czy też usuwanie laserowe. Rzecz jasna dostępne są także najprostsze metody, czyli zdzieranie kamienia przy pomocy specjalnych dentystycznych pilniczków.
Kamień nazębny – kiedy powstaje?
Zanim jednak udamy się do dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego, warto się najpierw dowiedzieć, jak powstaje kamień na zębach i co jest tego powodem.
Kamień na zębach to tak naprawdę zmineralizowana płytka nazębna, która zaczyna się odkładać już po kilku godzinach od momentu umycia ich. Z początku przybiera postać miękkiego nalotu, który wyczuwalny jest nawet językiem. Z czasem jednak nalot ten zaczyna twardnieć, prowadząc do powstania kamienia.
Czym jednak jest taki kamień? Jest to efekt działania śliny, a konkretniej mówiąc obecnych w niej soli mineralnych, które wchodzą w reakcje z płytką nazębną. Jego usuwanie jest niezwykle ważne, ponieważ po pierwsze zęby z kamieniem wyglądają bardzo nieestetycznie, lecz co więcej, kamień może być źródłem poważnych chorób i schorzeń, takich jak np. parodontoza.
Metody usuwania kamienia na zębach
Jak zatem widać, nie da się uciec przed kamieniem na zębach i, tak czy inaczej, będzie się on na nich odkładał. Kluczowe jest więc to, aby regularnie udawać się na jego usuwanie. Po jakie konkretnie metody można sięgnąć?
Zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą jest oczywiście piaskowanie zębów. Jest to zabieg, który polega na skierowaniu na zęby silnego strumienia wody z drobinkami piasku oraz powietrza. Odpowiednio dobrane ciśnienie nie jest w stanie zagrozić strukturze zęba, lecz jest na tyle silne, aby odrywać od niego zanieczyszczenie, w tym kamień.
Innego typu bardzo ciekawą metodą na to, jak się pozbyć kamienia na zębach, jest skaling. Jest to usuwanie kamienia przy pomocy ultradźwięków, które rozbijają go i powodują, że sam odpada od powierzchni zęba. Oczywiście to nie koniec dostępnych rozwiązań, ponieważ możliwe jest także mechaniczne usuwanie kamienia przy pomocy specjalnego dentystycznego pilnika lub też młoteczka.