Fluoryzacja – co to jest?

fluoryzacja-co-to-jest

Posiadanie pięknych, mocnych i zdrowych zębów, to z pewnością marzenie niejednej osoby. Niestety bardzo często osiągnięcie takiego efektu jest niezwykle trudne zwykłym, regularnym myciem. Niezbędne jest stosowanie dodatkowych zabiegów wzmacniających zęby. Dobrym przykładem szczególnie polecanego zabiegu jest fluoryzacja.

Fluoryzacja – charakterystyka

Pomimo tego, że z fluoryzacją zetknął się praktycznie każdy, ponieważ powszechnie była ona wykonywana w szkołach, to jednak obecnie niewiele osób jest w stanie powiedzieć, czym jest ten zabieg i na czym konkretnie polega. Jak to więc wygląda w szczegółach i co trzeba wiedzieć o fluoryzacji zębów?


Fluor to niezwykła substancja, która z jednej strony jest dla nas śmiertelnie niebezpieczna, lecz z drugiej, jeśli zostanie podany punktowo i w niewielkiej ilości, może przynieść rewelacyjne efekty w zakresie wzmacniania zębów. Dzięki fluorowi zęby stają się mocniejsze, mniej narażone na ubytki, a także możliwe jest nawet odbudowanie warstwy szkliwa, dzięki czemu są one lepiej chronione.

Jak przebiega fluoryzacja?

Jak zatem widać po powyższym opisie, fluoryzacja zębów to naprawdę skuteczny zabieg, który jest w stanie w niezwykle wydajny sposób wpłynąć na stan zębów. Jak jednak konkretne przebiega i na czym polega?
Celem fluoryzacja i głównym założeniem jest podanie na zęby fluoru. Oczywiście nie można tego zrobić w przypadkowy sposób, ponieważ jak już wcześniej zostało to wspomniane, fluor jest niezwykle niebezpieczny. Najczęściej więc zawarty jest on w specjalnym żelu lub też nakładce umieszczanej na zębach. Uwalniany jest wtedy bardzo powoli, dzięki czemu punktowo może osiadać na zębach i wpływać na ich stan. Zabieg ten jest więc bardzo prosty, a przy tym zupełnie bezpieczny i bezbolesny.

Wskazania do zastosowania fluoryzacji

Warto się jeszcze w tym punkcie zastanowić nad tym, jakie są wskazania do stosowania fluoryzacji zębów. Czy każdy powinien chodzić od czasu do czasu na taki zabieg, czy też może jest on jednorazowy, tylko dla wybranej grupy osób? Jak to wygląda w szczegółach i czy każdy może taki zabieg zastosować?
Fluoryzacja zębów to zabieg natury profilaktycznej. Innymi słowy, stosuje się go, aby wzmocnić zęby i zabezpieczyć je przed uszkodzeniami, które będą powodowały konieczność ich naprawiania i odbudowywania. Wynika z tego, że na fluoryzacje chodzić powinni dosłownie wszyscy. Jak często powinno się taki zbieg przeprowadzać? Przyjmuje się, że najlepsze efekty można osiągnąć, stosując fluoryzację 2 razy do roku. Wykonywanie jej częściej może nie przynieść już większego efektu, więc tylko wyda się niepotrzebnie pieniądze.

Fluoryzacja – zalety i wady

Jak już wcześniej zostało wspomniane, fluoryzacja zębów to niezwykłe zalety od strony ochrony. Nie tylko przed ubytkami, lecz również przed bakteriami, które są źródłem powstawania ubytków. Dzięki fluorowi wzmocniona zostaje warstwa szkliwa, więc zęby są lepiej chronione i mocniejsze.
Jakie są jednak wady takiego zabiegu? Jedyną poważniejszą wadą jest niewielkie ryzyko zatrucia fluorem, co wiąże się z dolegliwościami związanym z układem pokarmowym. Mowa tu jest o wymiotach, czy też biegunce.