Od kiedy myć zęby niemowlakowi?

od-kiedy-myc-zeby-niemowlakowi

Szukając odpowiedzi na pytanie, od kiedy myć zęby niemowlakowi, możemy natknąć się na wiele sprzecznych opinii. W rzeczywistości odpowiedź jest prosta – niemowlętom należy myć zęby, jednak nie w taki sam sposób i nie takimi samymi narzędziami, co starszym dzieciom i dorosłym. Zależy to również od diety naszego niemowlęcia i jego reakcji na próby czyszczenia ząbków.

Jak myć zęby niemowlaka?

Najczęściej zęby mleczne zaczynają rosnąć około szóstego miesiąca życia dziecka. Niemowlęta w tym wieku nie spożywają jeszcze produktów stałych, ewentualnie w niewielkich ilościach, a ich dieta nadal bazuje na mleku.

Dopóki karmimy dziecko piersią, i nie podajemy mu dodatkowych napojów w postaci dosładzanych herbatek czy substytutów kobiecego mleka, czyszczenie ząbków nie jest konieczne. Od kiedy myć zęby niemowlakowi? Należy się nad myciem poważnie zastanowić, jeśli podajemy już dziecku inne pokarmy, szczególnie te zawierające cukier.

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w odpowiednie, bardzo delikatne szczoteczkę i pastę przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Ząbki (lub ząbek) myjemy bardzo ostrożnie, nie przyciskając szczoteczki, wolnymi ruchami, oraz bardzo krótko. Nie chcemy uszkodzić ich powierzchni ani narażać naszego niemowlęcia na zbyt duży stres.

Ponieważ mycie zębów niemowlęciu ma na celu między innymi przyzwyczajenie go do całego procesu, jeśli nasze dziecko bardzo protestuje lub nawet płacze, spokojnie możemy odłożyć czyszczenie na później.

Wskazówki dotyczące mycia zębów mlecznych

Zastanawiając się, od kiedy myć zęby niemowlakowi, musimy pamiętać o tym, że zęby mleczne są delikatniejsze i mniej odporne na uszkodzenia, niż zęby stałe. A kluczem do posiadania zdrowych zębów stałych są właśnie dobrze utrzymane mleczne. U niemowląt zęby wystarczy umyć przed snem, u starszych dzieci robimy to już dwa razy dziennie.

Pamiętajmy, że do mniej więcej siódmego roku życia to na opiekunie spoczywa obowiązek czyszczenia zębów dziecka, ponieważ młodsze dzieci nie są jeszcze dostatecznie sprawne manualnie. Najmłodszym myjemy zęby, używając specjalnych past bez fluoru, które mogą być połknięte.

Czy ważne jest dbanie o mycie zębów u dziecka?

Mycie zębów u dziecka, a później wczesne zapoznanie go z zasadami higieny jamy ustnej, odgrywa kluczową rolę w wykształceniu zdrowych nawyków i utrzymaniu dobrego stanu uzębienia także w wieku dorosłym. Należy pamiętać, że psujące się zęby mleczne bardzo często zarażają próchnicą rozwijające się dopiero, i przez to mniej odporne na zakażenie niż później, zęby stałe. Nawet niewielkie, nieleczone ubytki próchnicowe mogą powodować długotrwałe problemy ze zdrowiem.

Więc od kiedy myć zęby niemowlakowi? Odkąd w jego diecie zaczynają pojawiać się pokarmy stałe, szczególnie te dosładzane. W delikatnym przyzwyczajaniu niemowlęcia do procesu mycia zębów mogą nam pomóc specjalne gryzaki, zaprojektowane tak, by podczas żucia oczyszczały ząbki z osadu, lub silikonowe nakładki na palec, którymi możemy manipulować ostrożniej, niż szczoteczką. Dbałość o higienę jamy ustnej powinna towarzyszyć nam od najmłodszych lat.