Co refunduje nfz u dentysty?

Co-refunduje-nfz-u-dentysty

Co refunduje nfz u dentysty? Odpowiadamy na pytanie.

Nawet codzienna higiena jamy ustnej nie chroni nikogo przed powstaniem kamienia nazębnego. NFZ raz w roku refunduje każdemu zabieg usunięcia kamienia, dlatego warto z tego skorzystać.

 

Czy NFZ refunduje usuwanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny powstaje na skutek nie mycia zębów z powodu mineralizacji płytki. Jest to produkt bakteryjny złożony z komórek nabłonka, śluzu oraz resztek pokarmu. Kamień powstaje po 3 dniach, ale już po 24 godzinach płytki nazębnej nie da się wypłukać bez dokładnego umycia zębów. Należy też pamiętać, że zwykłe szczoteczki nie usuwają tak dobrze bakterii jak elektryczne. W ramach NFZ każdy pacjent ma prawo raz w roku usunąć bezpłatnie złogi nazębne. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ dotyczy to wszystkich zębów. Refundacje NFZ obejmują jeden taki zabieg w trakcie roku. Lekarz stomatolog powinien zalecić również odpowiednią profilaktykę, która w pewnym stopniu zapobiegła by powstawaniu kamienia nazębnego. Dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim spożywanie oczyszczających pokarmów, do których należą warzywa i świeże owoce, takie jak marchew, jabłko, rzodkiewka, orzechy i pomarańcze. Zęby szczotkować należy po każdym posiłku, ale jeżeli to nie jest możliwe to przynajmniej dwa razy dziennie. Warto zakupić także płyny do płukania jamy ustnej, które mają działanie przeciwbakteryjne. Nie można też zapomnieć o nici dentystycznej, które służy do czyszczenia przestrzeni między zębami.

 

Jaką protezę zębów można otrzymać i jak często?

W ramach NFZ pacjenci raz na 5 lat mogą otrzymać bezpłatnie akrylową protezę częściową lub całkowitą. Jeżeli nie jest ona wystarczająca to niestety trzeba się udać do gabinetu prywatnego. W zależności od typu uzupełnienia będzie to wydatek około 1000-2000 zł. Protezy można podzielić na stałe oraz ruchome. Ruchome mogą być codziennie wyjmowane, dlatego bardzo łatwo przeprowadzać z nimi zabiegi higieniczne. Dobrze jest je poznać jeszcze przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, ponieważ wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję. W czasie wizyty stomatolog może również odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania, które się pojawią podczas studiowania wiedzy o protezach. W przypadku częściowych braków w uzębieniu najczęściej stosuje się protezę akrylową.

 

Czy znieczulenie zębów jest refundowane?

Pacjent może skorzystać ze znieczulenia powierzchniowego, nasiękowego lub przewodowego. Znieczulenie powierzchniowe występuje w postaci sprayu lub żelu, natomiast nasiękowe polega na płytkim nakłuciu w okolicach zęba. Znieczulenie ogólne przysługuje osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Znieczulenie nie tylko poprawia komfort pacjenta, ale ułatwia także dentyście pracę. W jamie ustnej jest mniej śliny, a jest to szczególnie istotne podczas zakładania plomby, ale także podczas wykonywania innych zabiegów. Niektóre zabiegi, takie jak leczenie kanałowe lub usuwanie zębów z powodu dużego natężenia bólu mogą być przeprowadzane tylko przy znieczuleniu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli dawka znieczulenia okaże się za mała to dentysta może w czasie zabiegu ją uzupełnić. Najczęściej stosuje się znieczulenie nasiękowe, podczas którego pacjent jest świadomy, ale nie odczuwa bólu.