Wady zgryzu potrafią naprawdę zepsuć nie tylko nasze samopoczucie związane z wyglądem, ale też i zdrowie naszej jamy ustnej. Niepoprawne ustawienie zębów może być naprawdę problematyczne, a najgorsze jest to, że pacjenci nie do końca zdają sobie sprawę z takiej powagi sytuacji i tego, czy każdą wadę zgryzu można wyleczyć. Mamy jednak nadzieję, że po dzisiejszym artykule wszystko stanie się jasne! Odpowiedzmy więc dzisiaj: czy każdą wadę zgryzu można wyleczyć? Czy wady zgryzu są dziedziczne? Czy leczenie ortodontyczne zawsze cieszy się tak dużą skutecznością? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule traktującym właśnie o wadach zgryzu!
Co powoduje wady zgryzu?
Zanim jednak dowiemy się, czy każdą wadę zgryzu można wyleczyć, kluczowe jest zrozumienie tego, co powoduje wady zgryzu. Co ciekawe, nie zawsze są one spowodowane przez ten sam zestaw czynników. Jakie jednak powody występowania zmian w ustawieniu zębów możemy wyróżnić? Przede wszystkim, są one związane z nieprawidłową budową kości szczęki lub żuchwy, co znacząco utrudnia prawidłowe ustawienie zębów mlecznych, jak i stałych. Często też zdarza się tak, że wady zgryzu są wrodzone i powstają już na etapie rozwoju płodu czy nawet wczesnego dzieciństwa. Poza tym należy zwrócić uwagę na bardzo szkodliwe nawyki, takie jak
Czy wada zgryzu powraca? To pytanie z pozoru może wydawać się niepoważne, jednak nawet po leczeniu ortodontycznym należy pilnować ustawienia zębów. Możemy wtedy stać się ofiarami procesu retencji, czyli niczego innego jak powrotu do poprzedniego ustawienia zębów. Na szczęście istnieje coś takiego jak aparaty retencyjne. Są to pewnego rodzaju szyn, zatrzymujące proces „cofania” się zębów. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań nie musicie obawiać się tego, że wasz zęby przestają się prezentować zjawiskowo po procesie leczenia ortodontycznego. Nie chcecie przecież, aby po wydaniu dużej sumy pieniędzy i długim czasie leczenia wrócić do pierwszej fazy leczenia. Warto przyłożyć do tej kwestii dużą uwagę, zwłaszcza, jeżeli zależy nam na aparycji.
Czy wady zgryzu są dziedziczne?
Skoro wiecie już, czy każdą wadę zgryzu można wyleczyć, to warto także zastanowić się nad tym, czy wady zgryzu są dziedziczne! Jak się okazuje w większości przypadków tak! Możecie spodziewać się tego, że jeżeli z takimi problemami zmagają się rodzice pacjenta, to szansa na to, że pacjent będzie zmagał się z identycznym problemem. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednio szybko podjęte leczenie ortodontyczne, gdyż pozwala nam na szybkie wyeliminowanie wady zgryzu, nieważne czy jest ona wrodzona, czy nie. To niezwykle ważne, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknym i nienagannie prezentującym się uśmiechem! A to właśnie o tym, przecież marzycie, czyż nie?
Mami więc nadzieję, że wiecie już wszystko co trzeba na temat kwestii jaką jest ortodoncja rzeczy na temat tego czy wady zgryzu są dziedziczne! Ortodoncja wcale nie jest tak straszna, jak mogłoby się wydawać.