Jak wygląda konsultacja implantologiczna?

Implantologia to jedna z dziedzin nauki nazywanej stomatologią. Za sprawą implantologii jesteśmy w stanie sprawić, że uśmiech pacjenta znowu będzie funkcjonalny i atrakcyjny – dotyczy to przypadków, w których pacjent utraci ząb lub kilka zębów. Implanty stomatologiczne stanowią obecnie jedno z najciekawszych rozwiązań, które stosuje się w przypadku bezzębia. Dzięki implantom, pacjent jest w stanie odbudować uzębienie w stopniu maksymalnie zbliżonym do naturalnego uzębienia.

 

Niestety, nie każdy pacjent kwalifikuje się do zabiegu implantacji. Aby zdiagnozować, czy pacjent może mieć wszczepione implanty, przeprowadzane są badania, mające na celu udowodnić to. Robi się je po to, by uniknąć przykrych konsekwencji, czy też celem uniknięcia zabiegu, którego stopień niepowodzenia jest bardzo wysoki. Dowiedz się, jak wygląda konsultacja implantologiczna i dlaczego się ją wykonuje. 

 

Wywiad na konsultacji

 

Konsultacja stomatologiczna skupia się zarówno na badaniach, jak i na zwykłej rozmowie z pacjentem, podczas której musi on opowiedzieć o istotnych kwestiach związanych ze swoim zdrowiem. Dotyczy to między innymi informacji o tym, jakie leki są przyjmowane przez pacjenta, jakie zabiegi już przeszedł i nie tylko. Ma to spory wpływ na jakość leczenia, zwłaszcza w przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew. 

 

Wykonanie rozmowy, jaką jest konsultacja implantologiczna, jest obligatoryjnym elementem całego leczenia implantologicznego. Wynika to z faktu, że podczas rozmowy, jaką jest konsultacja implantologiczna, lekarz implantolog dowiaduje się rzeczy, których jakiekolwiek badanie mogłoby nie wykazać. Oznacza to, że konsultacja implantologiczna jest w całym procesie leczenia implantologicznego bardzo ważna.

 

Badanie kliniczne przeprowadzane przez implantologa

 

Kliniczne badania, które są przeprowadzane przez implantologa, są istotnym elementem całego leczenia. Zbadanie całej szczęki, a w szczególności – okolic zębodołu, w którym zostanie umieszczony implant, jest niezbędne, aby cały proces przebiegł prawidłowo. Istotne jest także zbadanie tkanek miękkich, czy nie są one obarczone stanem zapalnym. Do takich badań zalicza się między innymi wykonanie zdjęcia pantomograficznego, z którego lekarz implantolog jest w stanie uzyskać wiele istotnych informacji. Implant potrzebuje odpowiedniej stabilizacji, dlatego wykonuje się tyle badań. 

 

Warto o to zadbać, by implant dobrze spełniał swoją funkcję. Bez badań implant może się nie przyjąć, gdyż zostanie opracowana nieszczegółowa droga leczenia.