Jakie implanty zębów wybrać? Doradzamy wybór.
W obecnych czasach łatwo zadbać o to, żeby zęby były zdrowe i zadbane. Piękny uśmiech podwyższa samoocenę i zwiększa pewność siebie, dzięki czemu czujemy się lepiej. Czasami jednak zęba nie da się wyleczyć i niezbędne jest jego usunięcie. W ten sposób powstaje miejsce na implanty zębów.
Czym są implanty zębowe?
Implanty zębowe są niezwykle trwałymi, sztucznymi zamiennikami korzeni zębów. Ich zadaniem jest odtworzenie funkcji naturalnych zębów, których brakuje w jamie ustnej. Różne są przyczyny powstawania braków w uzębieniu. Najczęściej jest to jednak nieleczona próchnica i jej następstwa, do których można zaliczyć choroby miazgi zębów. W przypadku nieodwracalnego stanu zapalnego jedynym wyjściem jest niestety usunięcie zęba. Kiedy brakuje zęba to pozostałe są nadmiernie przeciążone. Brak zębów przyczynia się do powstawania zmian w wyglądzie nie tylko jamy ustnej, ale również ust i policzków. Może to też powodować poważne problemy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Ubytki w uzębieniu sprawiają, że pokarm jest niedokładnie rozdrabniany, przez co mogą pojawić się nieprzyjemne problemy trawienne. Implanty mają kształt walca i muszą być idealnie dopasowane. Umieszcza się je w miejscach, w których brakuje zębów, żeby odbudować korzeń zęba. Razem z implantem dołącza się specjalną koronę protetyczną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że możliwe jest nie tylko uzupełnienie pojedynczych braków, ale także całkowite leczenie bezzębia. Implanty są dla pacjenta całkowicie bezpieczne, ale zabieg musi być przeprowadzany przez doświadczonego stomatologa. Zdarzały się przypadki, że implant nie zrósł się prawidłowo z kością i konieczne było jego usunięcie. Są to oczywiście pojedyncze zdarzenia, które występowały bardzo rzadko.
Rodzaje implantów zębów
Ze względu na czas stosowania implantów stomatologicznych można wyróżnić implanty stałe oraz implanty czasowe. Te ostatnie wykorzystuje się zazwyczaj w ortodoncji, ponieważ umożliwiają skorygowanie niewielkich wad zgryzu. Implanty stałe stosuje się przy mostach protetycznych i pojedynczych koronach, ale także jako mocowanie dla wyjmowanych protez zębowych. Implanty można także podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Najmniej kosztowne są metalowe, ale ta metoda ma jedną poważną wadę – implanty się wyróżniają na tle reszty zębów. Dlatego większość osób decyduje się na akryl lub porcelanę. Akryl jest tańszy, ale mało wytrzymały, natomiast porcelana jest wytrzymała, ale również bardzo droga. Na zębach nie należy jednak oszczędzać.
Koszt implantu zębowego
Jednym z najdroższych zabiegów stomatologicznych jest wszczepienie tytantowych implantów. To właśnie materiał jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za tak wysoką cenę. Tańszym rozwiązaniem jest użycie tytanowego łącznika oraz korony metalowo-porcelanowej. Stosunkowo drogo wychodzą implanty z cyrkonu z ceramiczną koroną i cyrkonowym łącznikiem. W przypadku łącznika tytanowego koszt jednego implantu to około 2300 zł, natomiast jeżeli chodzi o cyrkon to cena wynosi 3300 zł.