Złamanie żuchwy

zab

Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, to nasze ciało jest narażone na urazy. Oczywiście staramy się tego uniknąć, ale nie zawsze posiadamy odpowiednią wiedzę i czasem zdarzają się sytuacje, których nie jesteśmy wstanie przewidzieć. Zazwyczaj uważamy, żeby nie naciągnąć mięśni lub nie złamać nogi. Zapominamy o naszej twarzy, która przecież również składa się z kości, które mogą ulec złamaniu.

 

Jeżeli fascynujemy się sportami ekstremalnymi, to z całą pewnością widzimy, że sportowcy mają często zabezpieczoną głowę i podbródek. W szczególności jest to widoczne u bokserów, ponieważ uprawiają oni sport, w którym łatwo można złamać żuchwę, a nie jest to przyjemne uczucie i czasami może nawet zagrażać naszemu życiu. Dlatego ważne jest to, żeby się zabezpieczać podczas walki. Wtedy ryzyko złamania znacznie się zmniejsza. 

 

Złamanie żuchwy nie jest czymś przyjemnym. Taki uraz możemy odczuwać długo i dlatego istotne jest to, żeby udać się do specjalisty. Czasami ból żuchwy nie traktujemy poważnie i uważamy, że sam przejdzie. Oczywiście jest to możliwe, ale weźmy pod uwagę fakt, iż złamana żuchwa może się źle zrosnąć i w takiej sytuacji już do końca życia będziemy odczuwać dyskomfort. Taka sytuacja nie jest związana bezpośrednim zagrożeniem naszego życia, ale z całą pewnością lepiej tego uniknąć. Nie zawsze jednak jesteśmy wstanie zabezpieczyć się przed złamaniem żuchwy. Czasem wystarczy chwila i zaczynamy odczuwać ból. 

 

Złamaną żuchwę można leczyć ortopedycznie bądź chirurgicznie. Wiele zależy od typu złamania oraz od stanu ogólnego pacjenta. Zazwyczaj jest potrzebne nastawienie żuchwy, a nie jest to nic miłego. Jednak w przypadku innych złamań proces leczenia wygląda przecież identycznie, więc nie ma się czego obawiać. Po nastawieniu żuchwy przez pewien czas trzeba ustabilizować kości w odpowiednim miejscu, żeby się dobrze zrosły. Ten proces leczenia jest najbardziej uciążliwy, ponieważ utrudnia on nam normalne funkcjonowanie. Jednak jest to konieczne jeżeli chcemy, żeby żuchwa wróciła na swoje miejsce i nie sprawiała nam więcej problemów. Niestety będziemy musieli się najpierw trochę pomęczyć, ale po pewnym czasie zapomnimy o wszystkich niedogodnościach związanych ze złamaniem szczęki. 

 

Podczas leczenia żuchwy wykorzystuje się metalowe szyny do mocowania na zębach. Można powiedzieć, że wygląda to tak jakbyśmy przez pewien czas nosili aparat ortodontyczny. W leczeniu zachowawczym stosuje się również protezy oraz specjalne szyny akrylowe. Z całą pewnością wszystko to nie wygląda idealnie i wpływa na nasz wizerunek zewnętrzny, ale niestety trzeba słuchać poleceń lekarza jeżeli już doszło do złamania żuchwy. Okres zrośnięcia żuchwy może trwać nawet dwa miesiące, więc jest to leczenie długotrwałe i niezbyt dla nas przyjemne. Najbardziej odczuwamy to podczas jedzenia, ponieważ przez ten czas możemy spożywać jedynie płynne lub półpłynne posiłki. Jednak da się to przeżyć. Wiele osób z aparatem ortodontycznym na zębach znacznie dłużej ma problem z jedzeniem niż przez dwa miesiące.