Sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu

Sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu

Problemy z uzębieniem mogą być różne. Jedni pacjenci mają próchnicę i często chorują na zapalenie dziąseł. Inni mają zaawansowane problemy, które prowadzą do ekstrakcji zębów. Braki w uzębieniu mogą mieć liczne przyczyny, ale na pewno warto zadbać o to, aby uśmiech był piękny. Do utraty zębów mogą prowadzić czynniki fizyczne, wypadki lub zaawansowana próchnica, która przenika do kanału korzeniowego.

Jeśli między zębami występują zazwyczaj niewielkie szczeliny, które nie są spowodowane brakiem zęba, stomatologia mówi o luce. W tym przypadku istnieje dysproporcja między wielkością zęba a wielkością szczęki. Oprócz ubytków zębowych mogą również występować poziome ubytki. Przewlekłe zgrzytanie zębami prowadzi do silnego zużycia szkliwa i twardszej tkanki zęba, co wygląda dość niekorzystnie. Również wpływa to na codzienne funkcjonowanie i ruchomość żuchwy. Należy zatem zadbać, aby wszystkie ubytki uzupełnić. Jakie są sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu?

Jak najlepiej uzupełnić braki w uzębieniu?

Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka bez względu na wiek czy płeć. Jednak czasami ciężko jest nawet przy dobrej pielęgnacji jamy ustnej i regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym utrzymać zdrowe i białe zęby. Są różne sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu. Wybór metody zależny jest przede wszystkim od rodzaju luki i zdrowia pacjenta. Również ważne są koszty, które pacjent jest w stanie ponieść na leczenie. Na pewno wszystkie braki w uzębieniu powinny być szybko uzupełnione, gdyż luki mogą być przyczyną wielu schorzeń. Brak nawet jednego zęba może doprowadzić to tego, że pojawi się wada zgryzu, a także mogą występować silne bóle głowy czy zaburzenia żucia. Uzupełnienie braków jest zatem nie tylko aspektem estetycznym, ale również zdrowotnym. Dentysta po przeprowadzeniu badań i sprawdzeniu stanu uzębienia podejmuje decyzję o leczeniu. Najczęściej przedstawia on kilka opcji i objaśnia, jakie mają one wady i zalety.

Wypełnienie zęba kompozytem lub licówką

Jeśli nie ma konieczności wyrwania całego zęba, to można uzupełnić lukę kompozytem. Jest to metoda, którą stosuje się często zamiennie z licówkami. W obu przypadkach można odtworzyć piękny uśmiech, a przy okazji zachować częściowo swoje naturalne zęby. W przypadku licówek można wyróżnić kilka ich rodzajów. Są to cieniutkie płatki wykonane z porcelany, ceramiki czy innego materiału, które nakłada się na zęby. Uśmiech jest piękny i prosty, a zęby wyglądają naturalnie. Często konieczne jest oszlifowanie zarówno zęba, który ma być przyklejony, jak i otaczających go zębów, co może w dłuższej perspektywie uczynić tkankę zęba bardziej podatną na różne problemy i skrócić jego żywotność. Z tego względu wiele osób decyduje się na o wiele bardziej eleganckie, wydajne i delikatne kształtowanie zębów przy pomocy kompozytu. Podczas gdy licówki muszą być wykonane w laboratorium, dentysta uzupełnia zęby kompozytem bezpośrednio w jamie ustnej. Szczeliny, ułamane, starte i nieestetyczne plamy na zębach można wyrównać w naturalny sposób, szybko i podczas jednej wizyty. Sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu można zatem dopasować wedle własnego uznania.

Implant dentystyczny lub most?

Jakie są sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu podczas leczenia protetycznego? W przypadku utraty zęba szczelina zębowa musi zostać zamknięta, aby zachować funkcję żucia i zdrowie szczęki. W tym celu nowoczesna stomatologia oferuje dwie możliwości — implantologię lub protetykę. Ta ostatnia oznacza, że lukę zęba wypełnia się konstrukcją z korony zęba – stąd termin most dentystyczny. Procedura ta ma jednak pewną wadę. Okoliczne, jeszcze zdrowe zęby muszą zostać oszlifowane, a tym samym usunięte zostaje cenne szkliwo. Jako alternatywę dla mostu rozwinęła się w ostatnich dziesięcioleciach implantologia. Technologia ta polega na wszczepianiu sztucznych korzeni zęba w szczękę. Zdrowe sąsiednie zęby pozostają oszczędzone, a szczęka, która ponownie doświadcza zwykłego obciążenia, zostaje zachowana w prawidłowej formie. W przeciwieństwie do mostu dentystycznego implanty zębowe są procedurą dość długą, ponieważ muszą się one goić przez kilka miesięcy, zanim zostaną założone stałe korony. Dla wielu osób dużą przeszkodą są też wysokie koszty leczenia. Ze stomatologicznego punktu widzenia implanty są warte uwagi kosztów, ponieważ utrzymują cały aparat szczękowy w stanie nienaruszonym aż do starości.

Jak zamaskować brak zęba tymczasowo?

Sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu są różne. Wszystko zależy od problemów i też zasobności portfela. Można również skorzystać z metod tymczasowych, jeśli istnieje taka konieczność. Czasami utrata zęba zdarza się w momencie, w którym nie można wybrać się do lekarza. W takich wypadkach można posłużyć się uzupełnieniami, które można nabyć w sklepach. Dostępne są one w postaci nakładek lub granulek, z których formuje się samodzielnie sztucznego zęba. Oczywiście są to sposoby na chwilowe uzupełnienie, ale warto wiedzieć, że takie produkty istnieją. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Na pewno należy zawsze zapoznać się z informacją na opakowaniu takiego produktu i przestrzegać zaleceń.