Stomatologia rozwija się stale – i jako pacjenci, mamy na to największy wpływ. Warto jest mówić o swoich potrzebach, gdyż dzięki temu stale się ona rozwija – a to sprawia, że chętniej przystępujemy do zabiegów z nią związanych.
Jedną z form uprzyjemnienia zabiegu są różne rodzaje znieczulenia, umożliwiające uśmierzenie bólu, czy też tymczasową zmianę świadomości pacjenta, dzięki czemu zabieg jest dla niego łatwiejszy do przejścia. To spora zaleta takiego zabiegu, dlatego wielu pacjentów decyduje się na znieczulenie przed zabiegiem, a czasem jest to narzucone odgórnie.
Jednym z takich zabiegów jest sedacja wziewna. Pacjenci, którzy nad nią się zastanawiają, myślą, na czym polega sedacja wziewna, czy sedacja wziewna jest bezpieczna, a także ile trwa sedacja wziewna. Takie pytania nie dziwią – bądź co bądź, jej przebieg to po prostu wdychanie pewnego gazu, dlatego dobrze jest wiedzieć, czym on w zasadzie jest, sedacja wziewna jak się przygotować i czy może on nam spowodować jakąś krzywdę. Zapraszamy do lektury!
Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?
Sedacja wziewna, nazywana także gazem rozweselającym, jest mieszaniną podtlenku azotu i tlenu. Kwestia tego, na czym polega sedacja wziewna, jest bardzo ciekawa. Taka mieszanina jest szczególnie popularna w stomatologii, jednak wykorzystuje się ją także w innych sytuacjach, w których wskazane jest zmniejszenie bólu i rozluźnienie duszy i ciała.
Na pewno zastanawiasz się, na czym polega sedacja wziewna. Otóż polega ona na wdychaniu wyżej opisanej mieszaniny gazów przez specjalną maseczkę. Na efekt sedacji wziewnej trzeba oczekiwać maksymalnie 20 sekund.
Jeśli myślisz – „sedacja wziewna jak się przygotować?” – to słuszne podejście. Okazuje się, że do sedacji nie można podejść z marszu. Trzeba wstrzymać się przed podaniem gazu rozweselającego z jedzeniem na około 3 godziny, a tym bardziej z alkoholem. Zastosowanie się do tych wskazówek w zupełności wystarczy. Warto także wstrzymać się z zastosowaniem gazu, gdy pacjent cierpi na przeziębienie, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, rozedmę płuc czy gdy kobieta jest w ciąży.
Ostatecznym pytaniem jest – czy sedacja wziewna jest bezpieczna? Okazuje się, że jeśli pacjent nie zmaga się z opisanymi dolegliwościami i nie korzysta z niej wbrew przeciwwskazaniom, to jest ona bezpieczna dla organizmu. Niemniej jednak, u niektórych pacjentów może przydarzyć się senność, zawroty głowy, mrowienie, utrata przytomności, wymioty i nie tylko. Każdy organizm reaguje inaczej na skorzystanie z dobrodziejstw sedacji wziewnej.
Ile trwa sedacja wziewna?
Wiesz już, na czym polega sedacja wziewna i znasz najważniejsze niuanse z nią związane. Warto byłoby w takim razie dowiedzieć się, ile ona trwa. Skoro wiesz, na czym polega sedacja wziewna, to na pewno domyślasz się, że dawkowanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu nie zajmuje dużo czasu. Od nałożenia maski do uzyskania efektu pacjenta dzieli maksymalnie 20 sekund, co jak widać pokazuje, że krwiobieg działa bardzo sprawnie.