Próchnica zębów to powszechna choroba przewlekła, która może dotyczyć zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Szacuje się, że nawet 99% czterdziestolatków jest dotkniętych tą chorobą i ponad 80 % dzieci. Może prowadzić ona do innych poważnych chorób, a przede wszystkim także do całkowitej utraty zębów. Niestety jest wiele osób, które niechętnie odwiedzają gabinet stomatologiczny i poszukują skutecznych sposobów jak pozbyć się próchnicy domowymi sposobami. Czy w ogóle jest to możliwe?
Próchnica – objawy
Próchnica to choroba, której pierwsze objawy bardzo łatwo przeoczyć – nie zawsze są one związane z dolegliwościami bólowymi – wprost przeciwnie – ból może pojawić się dopiero wtedy, gdy jest ona już tak zaawansowana, że konieczne jest leczenie kanałowe, które jest dużo bardziej zaawansowane niż leczenie ubytków próchnicowych w tradycyjny i praktycznie całkiem bezbolesny sposób. Rozważanie więc w takich sytuacjach, jak pozbyć się próchnicy domowymi sposobami, może być tylko niepotrzebną stratą czasu i wpłynąć jeszcze bardziej na pogorszenie się stanu już chorego zęba.
Do pierwszych objawów próchnicy z całą pewnością można jednak zaliczyć białe, kredowe plamy, które pojawią się na szkliwie zęba. Jeśli dobrze się im przyjrzymy, to zauważymy różnice między błyszczącym szkliwem, a właśnie matową, białą plamą, która powstała wskutek działania bakterii próchnicowych i jest początkiem demineralizacji szkliwa, a co za tym idzie – ubytkami, przez które bakterie wnikną w głębsze struktury zęba. Z czasem plamy te ciemnieją i stają niemal brązowe, a to objaw już znacznie bardziej zaawansowanej próchnicy. Wtedy może także pojawić się ból zęba.
Domowe sposoby na próchnicę
Wiele osób, a szczególnie te, które niechętnie odwiedzają gabinety stomatologiczne z obawy przed borowaniem, poszukują innych skutecznych sposobów jak pozbyć się próchnicy domowymi sposobami. Oczywiście nie da się wyleczyć zainfekowanego zęba domowymi metodami, ale istnieją sposoby, które mogą szybkie postępowanie próchnicy nieco przyhamować i tym samym nie dopuścić do jeszcze bardziej zaawansowanego stanu. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy musimy nieco poczekać na wizytę u stomatologa. Warto pamiętać, że próchnica im bardziej zaawansowana, tym szybciej postępuje, więc nawet kilka dni może robić sporą różnicą.
Jakie są w takim razie domowe sposoby na zatrzymanie próchnicy? Zalicza się do nich przede wszystkim olej goździkowy z olejem kokosowym, czosnek oraz sól. Z tych naturalnych składników sporządza się albo płukanki, albo mieszaniny, które nakłada się dokładnie na zainfekowanego zęba. W wyniku działania składników aktywnych ulega ograniczeniu liczba bakterii próchnicotwórczych, co skutkuje przyhamowaniem na pewien czas postępującej próchnicy. Na pewno są to sposoby, które w żaden sposób nie zaszkodzą, a mogą być pomoce w czasie oczekiwania na wizytę u stomatologa. Warto pamiętać, że nie zastąpią leczenia stomatologicznego oraz nie zatrzymają na zawsze próchnicy.
Próchnica zębów – jak się pozbyć?
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się próchnicy zębów jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Nie powinniśmy się więc długo zastanawiać, jak pozbyć się próchnicy domowymi sposobami, tylko umówić wizytę u dentysty. Najlepszym sposobem są regularne kontrole u lekarza, które pozwolą na wykrycie już pierwszych nieprawidłowości, których my możemy jeszcze w ogóle nie dostrzegać. Jeśli już jednak próchnica się pojawiła, to stomatolog decyduje, jaki sposób leczenia będzie najbardziej skuteczny.
Najprostszym i najmniej bolesnym zabiegiem jest po prostu usunięcie zmian próchnicowych oraz wypełnienie tego miejsca kompozytem. Jest to zabieg praktycznie bezbolesny i odbywa się w czasie jednej wizyty u stomatologa. Takie leczenie stosuje się w tych przypadkach, gdy próchnica nie jest jeszcze bardzo zaawansowana i bakterie nie zdążyły uczynić spustoszeń w głębszych i znacznie bardziej miękkich warstwach zęba, np. w miazdze.
Zdarza się jednak, że bakterie wniknęły znacznie głębiej i wyrządziły znacznie więcej spustoszeń. Tak zaawansowaną próchnicę leczy się innymi sposobami, w tym przede wszystkim z pomocą zabiegu endodontycznego. Jest to tzw. leczenie kanałowe, które często jest ostatnią deską ratunku dla chorego zęba. Wtedy dokładnie oczyszczane są głębsze struktury zęba, w tym miazga zęba i korzenie. Jest to zabieg bardziej bolesny i może trwać znacznie dłużej. Zdarza się jednak i tak, że konieczna jest ekstrakcja zęba, aby uchronić pozostałe przed postępującą próchnicą.
Próchnica zębów – zapobieganie
Najlepszym sposobem na próchnicę jest oczywiście zapobieganie pojawieniu się jej. Wtedy nie musimy obawiać się wizyty w gabinecie stomatologicznym i chwytać się takich sposobów, jak pozbyć się próchnicy domowymi sposobami. Aby jednak nie dopuścić do próchnicy, konieczna jest dobrze przemyślana profilaktyka, która obejmuje zarówno regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, jak i odpowiednią pielęgnację zębów w domu. Czego więc bezwzględnie trzeba przestrzegać?
Podstawą szeroko pojętej profilaktyki jest codzienne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy, np. rano i wieczorem, a nawet po każdym posiłku. Należy stosować do tego odpowiednie preparaty z zawartością fluoru oraz wapnia, a codzienną higienę zdecydowanie warto także wzbogacić o stosowanie nici dentystycznych oraz ewentualnie płynów do płukania jamy ustnej i zębów.
Nie mniejsze znaczenie ma także odpowiednia dieta – należy ograniczyć spożywanie węglowodanów i cukrów, unikać picia słodzonych soków i napojów, a jeśli nie mamy możliwości umycia po posiłku zębów, to warto zajadać, tzw. pokarmy oczyszczające, które usuwają z zębów miękki nalot będący przyczyną próchnicy. Są to między innymi jabłka, seler, marchew, orzechy, rzodkiewka, pomarańcze, chleb razowy, a także orzechy. Można także zdecydować się na specjalne zabiegi w gabinecie dentystycznym, które przyczynią się do tego, że nasze zęby będą mniej podatne na działanie bakterii próchnicowych, jest to na przykład usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja.