Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe zęba to zabieg, na którego nazwę pacjenci od lat reagują strachem i lękiem. Nic w tym dziwnego, gdyż mity dotyczące tego, jak leczenie kanałowe potrafi zmienić życie pacjenta w koszmar, są bardzo popularną kwestią. Na całe szczęście, otrzymujecie dzisiaj artykuł, który odpowie na najważniejsze pytania dotyczące tego, czy leczenie kanałowe jest faktycznie tak bolesne, za jakie uchodzi, ile faktycznie trwa leczenie kanałowe i jakie efekty oferuje jego zastosowanie! Zacznijmy od początku.

Leczenie kanałowe boli?

 

Skojarzenia z zabiegiem, jakim jest leczenie kanałowe, są stosunkowo podobne – jest to niezwykle bolesne doświadczenie, pełne dyskomfortu. Na całe szczęście… nie jest to prawda! Absolutnie każde leczenie kanałowe wykonywane w dzisiejszych czasach jest realizowane pod wpływem znieczulenia miejscowego. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny, gdyż wraz z momentem znieczulenia, tkanka nerwowa (miazga), znajdująca się wewnątrz zęba nie przewodzi impulsów nerwowych. Dzięki temu jedynym, co czuje pacjent… będzie dotyk narzędzi używanych przez stomatologa. Jest to spowodowane tym, że znieczulenie nie „wyłącza” u pacjenta całkowicie odczuwania bodźców To jednak kwestia, która nie budzi dyskomfortu wśród pacjenta.

 

Ile trwa leczenie kanałowe?

 

Warto zastanowić się także na temat następującej kwestii: ile tak naprawdę trwa leczenie kanałowe? Otóż jak się okazuje, ta sprawa nie jest tak prosta, za jaką uchodzi. Czas, jaki potrzebuje endodonta, aby zrealizować leczenie kanałowe, jest różny. Po pierwsze wszystko zależy to od powodu, z jakiego realizowane jest leczenie. W przypadku nieskomplikowanych przypadków często wystarczy pojedyncza wizyta, aby pozbyć się tego problemu. Czasami leczenie kanałowe musi być przeprowadzone w ciągu kilku spotkań, a świetnym przykładem są zęby trzonowe. Ich leczenie zajmuje nieraz nawet trzy spotkania w gabinecie stomatologicznym. Dziś jednak dochodzi do sytuacji, w której nowoczesne leczenie kanałowe zęba zajmuje do 2 godzin. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnego narzędzia, jakim jest mikroskop!

 

Efekty po zabiegu

 

Leczenie kanałowe jest traktowanie jako ostatnia deska ratunku przed koniecznością wykonania ekstrakcji zęba. Efektem, jaki otrzymamy po tym, jak stomatolog endodonta zrealizuje w poprawny sposób, jest zdrowy ząb wypełniony płynną gutaperką. To właśnie dzięki temu, zaoszczędzimy pokaźne sumy pieniędzy, które wydalibyśmy nie tylko na samą ekstrakcję, ale też dalsze wszczepienie implantu stomatologicznego i zastosowanie uzupełnienia protetycznego, w postaci korony czy mostu protetycznego! Sami widzicie, że Leczenie kanałowe jest znacznie prostsze, jak i tańsze niż inne zastosowane rozwiązanie w stomatologii. Pamiętajcie o tym, że zdecydowanie lepiej mieć własny naturalny ząb i korzeń niż zastępować go przy pomocy sztucznego korzenia, jakim jest implant. Mamy szczerą nadzieję, że rozumiecie już, że nie warto odmawiać leczenia kanałowego, zwłaszcza gdy w grę wchodzi ratowanie elementów uzębienia.