Co niszczy szkliwo zębów? Przeczytaj jakie są tego przyczyny!

co-niszczy-szkliwo-zebow

Zdrowe i ładne zęby to gwarancja pięknego uśmiechu. Jednak o higienę jamy ustnej warto dbać nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla zdrowia. Mimo, że obecnie możemy liczyć na bardzo zaawansowaną opiekę dentystyczną i protetyczną, jest ona bardzo kosztowna i często wymaga inwazyjnych zabiegów, najlepiej więc nie dopuszczać do uszkodzenia naszego własnego uzębienia.

A choć zęby stałe są chronione najtwardszą tkanką, jaką wytwarza ludzki organizm, szkliwem, to większość osób w ciągu swojego życia cierpi na choroby zębów. Zadajmy więc sobie pytanie – co niszczy szkliwo zębów?

Czym jest szkliwo zębowe?

Szkliwo zębowe to pokrywająca cienką warstwą zębinę w obrębie korony zęba tkanka, w 96 – 98% złożona z materii nieorganicznej w postaci kryształków dwuhydroksyapatytu. Pozostałe składniki szkliwa to woda i związki organiczne. Jest to najtwardsza tkanka w organizmie człowieka, o wysokiej odporności na zgniatanie, wytrzymałości na rozciąganie i module sprężystości.

Co niszczy szkliwo zębów? Głównymi winowajcami są bakterie bytujące w płytce nazębnej. Z jednej strony jest zupełnie normalne i korzystne, że w jamie ustnej bytują bakterie, jednak ich nadmierna ilość lub nieodpowiednie szczepy, wspomagane przez niewłaściwe odżywianie i słabą higienę jamy ustnej prowadzi właśnie do powstania płytki nazębnej, ubytków próchniczych, a te, nieleczone, powodują zakażenie miazgi zęba.

Metody odbudowy szkliwa zębowego

Zanim dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa, możemy przede wszystkim chronić je, przestrzegając odpowiednich zaleceń dietetycznych, oraz leczyć niewielkie zmiany poprzez proces remineralizacji. Obejmuje to głównie używanie past lub płynów do płukania jamy ustnej zawierających odbudowujące szkliwo minerały, takie jak fluor. W przypadku powstania ubytku, należy udać się do dentysty, który zaleci najlepszą metodę odbudowy, od wypełnienia po leczenie protetyczne.

Jak dbać o szkliwo zębów?

Powtórzmy, co niszczy szkliwo zębów. Przede wszystkim utworzona przez bakterie płytka nazębna, i sprzyjające jej wytworzeniu środowisko. Bakterie żywią się cukrami, więc duża ilość cukrów prostych w diecie, szczególnie mocno słodzone napoje, takie jak coca-cola, cukierki i słodycze, które obklejają zęby, ale również produkty wysokoprzetworzone, które w swoim składzie mają dodany cukier, zapewniają im idealne warunki do rozwoju.

Aby zapobiec powstawaniu płytki nazębnej, należy nie tylko ograniczyć ilość cukrów prostych w diecie, ale również w odpowiedni sposób czyścić zęby. Dentyści zalecają szczotkowanie zębów dwa razy dziennie (obowiązkowo przed snem), a także nitkowanie lub używanie specjalnych jednopęczkowych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Dzieci oraz osoby dorosłe, którym zaleci to dentysta, mogą używać past z fluorem i innymi mikroelementami mineralizującymi szkliwo. Unikajmy jednak szczoteczek o wysokiej twardości włókien i zbyt mocnego szczotkowania; takie działanie nazywa się overbrushing, i również jest tym, co niszczy szkliwo zębów.