Implanty stomatologiczne to rozwiązanie protetyczne, które jest obecnie jednym z najbardziej zbliżonych do ideału rozwiązań. Idealne rozwiązanie to rozwiązanie, które oferuje wysoką trwałość, jest wysoce funkcjonalne, a także komfortowe dla pacjentów na co dzień. Tymczasem, w przypadku implantów stomatologicznych jest dokładnie tak, jak wskazane wyżej.
Implanty stomatologiczne wyglądają nieco jak śruba – najłatwiej jest je porównać właśnie do niej. Ich budowa, choć bardzo prosta, jest bardzo przemyślana – wynika z to z faktu, że odpowiednio zaprojektowany implant gwarantuje wysoką stabilność i świetnie integruje się z kością.
Wyróżnia się implanty tytanowe i cyrkonowe. Implanty tytanowe i cyrkonowe różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Różnica ta nie rzutuje istotnie na codzienne funkcjonowanie pacjenta, natomiast da się je wyszczególnić przy porównaniu takich cech jak kolor (estetyka), poziom integracji z kością i nie tylko.
Wiemy jednak, że niezależnie od modelu, jaki wybierzemy, to implant stomatologiczny będzie miał zawsze mniejszą szansę na przyjęcie u palaczy, niż u osób nieuzależnionych od spożywania nikotyny. Wynika to z faktu, że dym papierosowy ma negatywny wpływ na przyjmowanie się implantu.
Prawdą jest, że palenie papierosów ma wpływ na to, jaką trwałość ma implant stomatologiczny. Dym papierosowy ma negatywny wpływ na to, jak rana się goi i jak implant przechodzi proces osteointegracji. Im więcej papierosów palisz dziennie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że się on przyjmie.
I tak w przypadku palaczy palących 31-40 papierosów dziennie – dzieje się tak, że co dziesiąty palacz kończy leczenie implantologiczne niepowodzeniem. W przypadku palenia mniejszej ilości papierosów, ilość ta nieco spada, jednak wciąż ryzyko nieprzyjęcia się implantu jest dużo wyższe, niż u osób całkowicie niepalących.
Z tego powodu rekomendujemy, aby mieć na uwadze, dlaczego każdy lekarz stanowczo nie zaleca spożywania papierosów w przypadku, gdy pojawia się przypadek, w którym mogłyby się pojawić jakieś komplikacje. Papierosy mogą utrudnić proces gojenia i nie tylko, co stanowi pewien problem, dlatego na czas gojenia rany pozabiegowej warto je porzucić.
Jeśli nie jest to możliwe – pacjent nie jest w stanie odstawić papierosów – rekomendowane jest wstrzymanie się z zabiegiem aż do momentu, gdy będzie to możliwe. W przeciwnym razie pacjent może być niezadowolony z efektów zabiegu.