Stomatologia estetyczna stale się rozwija, a wraz z nią – metody upiększania uśmiechu. Do zmiany kształtu i barwy uśmiechu korzysta się z coraz to bardziej nowatorskich rozwiązań. Część pacjentów decyduje się na wybielanie zębów metodą nakładkową lub z użyciem lamp. Niestety, nie jest to kompleksowe rozwiązanie. Wybielanie zębów działa tylko na barwę zębów, a dodatkowo – nie zawsze się sprawdza; przykładowo, zęby tetracyklinowe ciężko jest wybielić tradycyjnymi metodami.
Z pomocą przychodzą licówki, które pozwalają przykryć różne rodzaje przebarwień, a także zmienić kształt zęba. Jednym z rodzajów licówek są licówki kompozytowe. Dowiedz się, czym są licówki kompozytowe i czy można je wybielić.
Czym są licówki kompozytowe?
Licówki kompozytowe są płatkami wykonanymi z kompozytu – powszechnie stosowanego w stomatologii materiału. Licówki stanowią rozwiązanie dla osób, które kompleksowo chcą rozwiązać problem wszelkich niedoskonałości związanych z zębami. Niestety, licówki również są podatne na zmianę koloru – pod wpływem spożywania dużych ilości barwiących produktów, np. kawy i herbaty, a także przez palenie papierosów.
Może okazać się, że w pewnym momencie warto jest ściągnąć stare licówki i założyć nowe. Nie każdy pacjent chciałby jednak podejmować taki wydatek, zwłaszcza, jeśli wymiana miałaby nastąpić po krótkim czasie od naklejenia licówek. Z tego powodu pacjenci zastanawiają się, czy licówki kompozytowe można wybielić.
Czy licówki kompozytowe można wybielić?
Specjaliści twierdzą, iż zabieg wybielania zębów – z użyciem lamp czy nakładkowy – niestety nie przyniesie pożądanych efektów. W przypadku, gdy licówki kompozytowe zmienią kolor, warto jest podjąć zabiegi skalingu i piaskowania, które służą usunięciu kamienia nazębnego i wszelkich przebarwień z zęba. Za sprawą skalingu i piaskowania zęby staną się jaśniejsze. Jeśli wspomniane wcześniej zabiegi nie dadzą pożądanego efektu, konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu wymiany licówek.