Gabinetowe wybielanie zębów – wady i zalety

Wybielanie zębów w gabinecie jest bezpieczną opcją na rozjaśnienie koloru szkliwa. Udział stomatologa w wybielaniu pozwala na szybką reakcję na skutki uboczne wybielania, które mogą powstać, np. nadwrażliwość dziąseł. Wyróżnia się dwa rodzaje wybielania zębów z udziałem dentysty. Dowiedz się, na czym polega gabinetowe wybielanie zębów i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Wybielanie zębów w gabinecie

Wybielanie zębów w gabinecie dzieli się na dwa rodzaje: nakładkowe i z użyciem lampy. Obydwa rodzaje wybielania mają szereg zalet i wad, przez które docierają do różnych grup pacjentów. Gabinetowe wybielanie zębów metodą nakładkową wymaga większej ilości czasu, jednak daje pacjentowi pewien komfort – założenia tego rodzaju wybielania można realizować w domu. Wybielanie zębów lampą przynosi niemalże natychmiastowy efekt, przez co ten rodzaj wybielania dedykowany jest pacjentom, którzy potrzebują rozjaśnienia szkliwa „na już”.

Nim pacjent przystąpi do procesu wybielania – niezależnie od wybranej metody – warto jest podjąć zabiegi, mające na celu oczyścić zęby z zalegającego kamienia nazębnego. W ten sposób wybielanie zębów jest w stanie zagwarantować najlepszy efekt, z którego pacjent bez wątpienia będzie zadowolony. Po oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego i większości przebarwień należy przystąpić do wybielania.

Pozytywne efekty wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem należącym do stomatologii estetycznej, z tego też powodu zalet należy szukać przede wszystkim w efektach wizualnych. Wybielanie zębów, niezależnie od metody, przekłada się na rozjaśnienie szkliwa, co czyni uśmiech bielszym. Taki stan rzeczy przekłada się na komfort uśmiechania się, na pewność siebie. Warto jest rozważyć wykonanie zabiegu wybielania zębów w momencie, gdy kawa, papierosy i inne produkty powodujące zmianę koloru zęba są czymś, co pacjent często spożywa.

Negatywne efekty wybielania zębów

Zabieg wybielania zębów jest obarczony ryzykiem wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Szczęśliwie, nie są to skutki uboczne, które kwalifikują się do inwazyjnego leczenia. Chodzi o ból zębów, nadwrażliwość dziąseł – zastosowanie żelu wybielającego o zbyt dużym stężeniu nadtlenku karbamidu może spowodować taki stan rzeczy. Dodatkowo, szkliwo podczas wybielania zębów jest w pewnym stopniu uszkadzane – dlatego warto jest pamiętać o regularnym odbywaniu zabiegów, mających na celu jego wzmocnienie. Negatywnym efektem może być też fakt, iż przez pierwsze kilka dni po wybielaniu zęby są bardzo chłonne, przez co na minimum 7 dni warto jest wykluczyć z diety różne produkty barwiące.