Jak każdy doskonale wie, w gabinecie stomatologicznym przeprowadzić można naprawdę zróżnicowane leczenie zębów, lecz również dziąseł i całej jamy ustnej. Standardowo wykonywane jest leczenie polegające na usuwaniu próchnicy czy też np. kamienia. Jak się jednak okazuje, innym stosunkowo często realizowanym zabiegiem jest Stripping, czyli podpiłowywanie zębów. Co powinno się o tym zabiegu wiedzieć? Czy piłowanie zębów jest szkodliwe i kiedy jest zalecane?
Co to jest piłowanie zębów?
Zanim przejdzie się do tego, czy piłowanie zębów jest szkodliwe, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, na czym ten zabieg tak w ogóle polega i z jakiego powodu jest on zalecany. Co sprawia, że stomatolodzy zalecają, aby taki zabieg przeprowadzić?
Zabieg piłowania zębów bardzo często nazywany jest również fachowo pionową redukcją szkliwa na powierzchniach pionowych zębów. Celem zabiegu jest zmniejszenie powierzchni szkliwa, a osiąga się to przy pomocy wysokiej jakości, diamentowych tarcz, które w niezwykle precyzyjny sposób są w stanie usunąć niewielką warstwę szkliwa. Co bardzo ważne, ilość usuwanego szkliwa jest naprawdę niewielka i nie może przekraczać 0,3 mm.
Jak wygląda taki zabieg? Na dwa dni przed jego realizacją pacjent otrzymuje specjalne gumowe nakładki na zęby tzw. separatory, które do dnia zabiegu powinien nosić. Dzięki temu możliwe będzie odsłonięcie powierzchni zębów, co ułatwi specjaliście do nich dostęp. Choć zabieg ten uważany jest za bezbolesny towarzyszyć mu może jedynie nieprzyjemny dźwięk, mimo wszystko wielu pacjentów decyduje się na zastosowanie znieczulenia miejscowego. Sama procedura trwa około 10-30 minut. Czas ten może być nieco dłuższy, jeśli na raz piłuje się więcej zębów. Wiedzieć trzeba, że jest to zabieg realizowany stopniowo, dlatego też konieczne jest jego powtórzenie na kilku wizytach.
Czy piłowanie zębów jest szkodliwe? Jeśli zostanie ono przeprowadzone zgodnie ze sztuką, czyli podczas zabiegu stomatolog przez cały czas monitorować będzie grubość szlifowanego zęba przy pomocy specjalnej miarki, nic złego nie powinno się z danym zębem stać. Warstwa usuwanego szkliwa jest tak niewielka, że korekta jego grubości nie powinna spowodować żadnego uszczerbku na zdrowiu.
Kolejną sprawą, o której powinno się dowiedzieć w zakresie realizacji tego zabiegu, jest to, jaki jest konkretnie jego cel. W jakich okolicznościach stosuje się piłowanie zębów? Zdecydowanie najczęściej zabieg ten realizowany jest wtedy, gdy z różnych powodów kształt zębów pacjentowi nie odpowiada. W wyniku np.zmian genetycznych jeden lub kilka zębów mogą nie prezentować się zbyt ładnie, a przy pomocy takiego zabiegu można poprawić ich wgląd.
Innym często występującym powodem stosowania takiego zabiegu jest przygotowanie zębów do leczenia ortodontycznego w postaci zakładania aparatu. Często zęby są zbyt ściśle położone i nie ma możliwości założenia na nie aparatu. Jeśli jednak zostaną po obu bokach zeszlifowane, możliwe jest dzięki temu uzyskanie odpowiedniej przestrzeni na aparat. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku może dochodzić do sytuacji, gdy niezbędne może być nawet usunięcie jednego z zębów przed zastosowaniem odpowiedniego leczenia ortodontycznego.
Czy można samemu piłować zęby?
Wiele osób szukając informacji na temat tego, czy piłowanie zębów jest szkodliwe, czy też nie, zastanawia się jednocześnie, czy można samodzielnie spiłować swoje zęby. Często różnice pomiędzy wielkością przednich zębów w stosunku do dolnych są tak duże, że osoby te są wręcz zrozpaczone swoim wyglądem i przychodzą im tak dramatyczne myśli i pomysły.
Jak to więc wygląda w szczegółach? Czy można samodzielnie taki zabieg przeprowadzić? Jak się okazuje, zdecydowanie nie, ponieważ nie tylko nie ma się w domowych warunkach odpowiedniego do tego zadania sprzętu, lecz również wiedzieć trzeba, że zabieg ten wymaga naprawdę niezwykłej precyzji. Samodzielnie tego się po prostu przeprowadzić nie da, a jakakolwiek próba doprowadzi zapewne do trwałego uszkodzenia danego zęba i wiązać się będzie z bardzo kosztownym leczeniem, aby przywrócić jego wygląd do odpowiedniego poziomu.
Czy piłowanie zębów jest szkodliwym zabiegiem?
Jak więc widać zabieg piłowania zębów jest bardzo potrzebną procedurą, która w wielu przypadkach może się nawet przyczynić do uratowania zębów, a przynajmniej znacznego poprawienia ich wyglądu. Mimo jednak tego, że daje ona tak ciekawe efekty, nadal wielu pacjentów obawia się, czy piłowanie zębów jest szkodliwe. Jak bowiem wiadomo, szkliwo jest naprawdę bardzo ważną tkanką, która chroni ząb przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Czy jest to więc bezpieczna procedura i nie oddziałuje na szkliwo w żaden negatywny sposób?
Jak już zostało to na początku wspomniane, szlifowanie zębów przeprowadzane jest w niezwykle precyzyjny sposób, a warstwa usuwanego szkliwa jest niezwykle cienka. Oznacza to więc, że zabieg ten w nawet najmniejszym stopniu nie jest szkodliwy. Nie tylko nie wywołuje bólu, nie powoduje nadwrażliwości zęba czy też nie przyczynia się do zwiększonego ryzyka pojawiania się na zębie próchnicy.