Płytka nazębna – bakterie osadzające się na zębach

Płytka nazębna – bakterie osadzające się na zębach

Płytka nazębna to nic innego jak zbieranina różnych bakterii, które gromadzą się na powierzchni zębów. Osad ten może prowadzić do różnych chorób związanych z zębami i dziąsłami. W niniejszym artykule wyjaśniamy wszelkie kwestie związane z płytką nazębną i wyjaśniamy, w jaki sposób ją usunąć. Zachęcamy do lektury.

Płytka nazębna – czym jest i jakie są przyczyny jej powstania?

Płytka nazębna bakterie powstaje wtedy, gdy różnego rodzaju bakterie osadzają się na powierzchni zębów tworząc osad w postaci lepkiej i miękkiej mazi o kolorze biało-żółtym. Osad ten gromadzi się zazwyczaj w szczelinach między zębami oraz przy dziąsłach. Bakterie namnażają się i żywią węglowodanami, po czym wytwarzają szkodliwe dla szkliwa substancje. Należy podkreślić, że płytka nazębna bakterie to najczęstsza przyczyna powstania próchnicy. Nieusunięta płytka nazębna ulega mineralizacji i tworzy się kamień nazębny. Mechanizmy powstania płytki nazębnej u dziecka, jak i u dorosłego są takie same. Powoduje ją nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Niewłaściwe i rzadkie szczotkowanie zębów, języka i wewnętrznej strony policzków i podniebienia, źle dobrana pasta do zębów, spożywanie zbyt dużej ilości cukrów oraz nocne podjadanie – to główne przyczyny powstawania płytki nazębnej.

Płytka nazębna bakterie

Jakie bakterie powodują płytkę nazębną? W jamie ustnej znajduje się wiele bakterii tlenowych i beztlenowych. Na tworzenie płytki w szczególności mają wpływ „beztlenowce” – to one sprawiają, że jest ona grubsza, szybciej się tworzy i trudniej jest ją usunąć. Przyczyny pojawienia się płytki nazębnej oraz rodzaje bakterii występujące w jamie ustnej są takie same u każdego człowieka. Niemniej jednak, osoby stosujące dietę bogatszą w węglowodany są bardziej narażone na częstsze tworzenie się płytki nazębnej. Niestety oznacza to także, że dzieci bardziej niż dorośli są na nią narażone.

Płytka nazębna bakterie – jak usunąć?

Pojawienie się płytki nazębnej jest cykliczne. Po każdym spożytym posiłku rozpoczyna się etap namnażania bakterii i tworzenia płytki. Proces ten można przerwać szczotkując zęby. Dokładne mycie zębów pastą z fluorem skutecznie usunie osad na szkliwie. Dopóki więc mamy do czynienia z płytką nazębną, to nie jest potrzebna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dopiero, kiedy dojdzie do jej mineralizacji i powstania kamienia, trzeba udać się do stomatologa. Płytkę nazębną usuwamy więc szczoteczką do zębów, pastą z fluorem oraz nićmi dentystycznymi. Działania zapobiegające wspomóc mogą różnego rodzaju tabletki i płyny barwiące.

Usuwanie płytki nazębnej krok po kroku

Pierwszym krokiem jest zakup odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Szczoteczka powinna być dopasowana ze względu na wiek, stopień twardości i wielkości do danej osoby. Niezbędna jest także pasta z fluorem. Należy podkreślić, że u dziecka, które już ma zęby mleczne, warto ją stosować, gdyż tylko ona skutecznie przerwie proces gromadzenia się bakterii. Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej trzy minuty i wykonywane być rano oraz wieczorem po spożyciu posiłku. Podczas mycia nie wolno zapominać o języku, podniebieniu oraz wewnętrznej stronie policzków, gdyż w tych miejscach także gromadzą się różne bakterie. Po szczotkowaniu można sprawdzić stan wyczyszczonych zębów dwoma sposobami. Pierwszy z nich to „przejechanie” językiem po powierzchni zębów. Jeśli będą one nadal chropowate, to trzeba jeszcze raz wyczyścić zęby albo szczoteczkę tradycyjną zmienić na elektryczną lub soniczną. Drugim sposobem jest zastosowanie tabletek lub płynów barwiących. Po wypłukaniu nimi jamy ustnej pozostałości płytki nazębnej zabarwią się na kolor niebieski i w ten sposób wskażą miejsca, które należy ponownie wyczyścić. Usunięcie płytki nazębnej po szczotkowaniu można także wykonać nitkując szczeliny między zębami. Na zakończenie warto skorzystać z płynów higienicznych do płukania jamy ustnej.

Domowe sposoby

W Internecie można spotkać pomysły na domowe sposoby usunięcia płytki nazębnej. Trzeba jednak pamiętać, żeby zachować umiar, gdyż czasami mogą one zaszkodzić, a nie pomóc. Wskazuje się na antybakteryjne i przeciwzapalne działanie oleju kokosowego, więc płytka nazębna bakterie może być nim usunięta. Wystarczy wziąć do ust łyżeczkę oleju kokosowego i trzymać ją w buzi kilka minut, a następnie wypluć. Czynność tę należy wykonywać raz dziennie przez kilkanaście dni, aby zobaczyć pierwsze efekty.

Starym, a zarazem sprawdzonym sposobem oczyszczenia zębów z bakterii jest zastosowanie proszku do pieczenia. Wystarczy mokrą szczoteczkę do zębów posypać proszkiem i wyszczotkować zęby jak zwykle. Należy pamiętać, że preparat ten ma silne działanie, zatem nie wolno powtarzać go częściej niż raz w tygodniu. Osoby, które mają słabe zęby powinny całkowicie z tego sposobu zrezygnować.

Kolejny sposób wykorzystuje miąższ aloesu, który ma działanie antybakteryjne. Wystarczy nałożyć go na zęby i pozostawić na piętnaście minut. Po tym czasie, jamę ustną należy dokładnie wypłukać zimną wodą i dokładnie wyszczotkować zęby.