Czym jest implant zęba
Implanty zębowe stanowią imitację naturalnego korzenia. Implant zęba jest wszczepem, wielkością zbliżonym do naturalnego korzenia zęba. Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się implanty zębów, jest tytan. Implanty zębów, wykonane z tytanu, to gwarancja długowieczności – mogą być używane przez wiele lat bez utraty swojej funkcjonalności.
Implanty zębowe wszczepia się w celu zapewnienia podstawy dla drugiego etapu leczenia protetycznego, czyli dla założenia korony zęba. Korona zęba jest umieszczana na implancie z reguły po osteointegracji – czyli wtedy, kiedy implant zębowy połączy się z kością.
Z czego składa się proces wszczepiania implantu zęba
Implant jest wszczepiany podczas jednego zabiegu, ale całe leczenie implantologiczne dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmuje zabieg, w którym wszczepiany jest implant, drugi – wkręcenie śruby gojącej na implant, a trzeci – mocowanie sztucznej korony zęba na implant. Cały proces implantacji, włącznie z zamocowaniem korony zęba, zajmuje zazwyczaj około pół roku. Większość tego czasu pochłania proces gojenia i okres, w którym implant dokonuje łączenia z tkanką kostną.
Etap pierwszy zakładania implantu
Etap pierwszy implantacji skupia się na stworzeniu miejsca, w którym implant zostanie umieszczony. W tym celu dokonuje się wywiercenia dziury w kości – w nią zostanie wkręcony implant. Proces wszczepienia implantu wykonywany jest z użyciem znieczulenia – w zależności od potrzeb pacjenta, możliwe jest wykonanie zabiegu w znieczuleniu zarówno ogólnym, jak i miejscowym. Zabieg implantacji zajmuje do dwóch godzin. Po implantacji rana jest zaszywana.
Nim to jednak nastąpi, pacjent musi przejść szereg badań, które zweryfikują, czy w jego przypadku implant może zostać zastosowany. Może zdarzyć się tak, że jakość kości pacjenta okaże się zbyt niska – kości będą zbyt rzadkie, a, w wyniku długiego braku zęba w danym miejscu, mogło dojść nawet do całkowitego zaniku kości. W celach diagnostycznych wykonuje się pantomogram, czyli zdjęcie pantomograficzne.
Etap drugi zakładania implantu
Drugi etap procesu, w którym zakłada się implant, polega na wkręceniu śruby gojącej. Jej głównym zastosowaniem jest przyspieszenie regeneracji błony śluzowej, która znajduje się tam, gdzie znajduje się implant, a także w jego okolicach. W tym celu konieczne jest nacięcie błony śluzowej znajdującej się nad implantem. Podobnie jak w przypadku zabiegu, kiedy implant jest wszczepiany, pacjent może skorzystać ze znieczulenia miejscowego.
Etap trzeci zakładania implantu
Trzeci etap leczenia implantologicznego polega na stworzeniu i zamocowaniu nowej korony na implant. Konieczne jest, aby lekarz stomatolog wykonał wyciski protetyczne, które posłużą do opracowania kształtu nowej korony. Pacjent ma również wpływ na to, jaki kolor przyjmie korona, która zostanie zamocowana na implant. Warto dobrać go tak, by nie odbiegał od pozostałej części uzębienia.
Po wykonaniu odcisku specjalista wykonuje projekt sztucznego zęba, który zostanie zamocowany na implant, a następnie wykonuje dwa niezbędne elementy korony. Pierwszym ważnym elementem korony jest łącznik, który posłuży do montażu korony na implant. Drugim elementem jest sama korona, która będzie stanowić widoczny efekt leczenia implantologicznego.
Ostatnia wizyta wiąże się z zamocowaniem łącznika, a następnie korony protetycznej.
Jak dbać o implant po zabiegu?
Implant ma ogromną zaletę – jest on wolny od problemu próchnicy. Sztuczna korona nigdy nie zostanie zaatakowana przez próchnicę; nie oznacza to jednak, że pacjent, który posiada implanty, może zaniechać odpowiedniej higieny jamy ustnej. Pacjenci, którzy posiadają implanty, powinni szczególnie zwiększyć nakłady energii, które poświęcają na higienę jamy ustnej. Aby implant mógł służyć pacjentowi przez wiele lat, powinien on przykładać szczególną uwagę do przestrzeni międzyzębowych, znajdujących się tam, gdzie implanty.
Istnieją również produkty dedykowane pacjentom, którzy posiadają implanty stomatologiczne. Warto jest sprawdzić ich ofertę i dowiedzieć się, które z nich warto zastosować posiadając implanty.
Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do tego, że implant straci swoją stabilność, co w konsekwencji może doprowadzić do sytuacji, w której implant musi zostać usunięty. Jest to nieprzyjemny skutek, którego lepiej uniknąć z zastosowaniem odpowiedniej profilaktyki.