Licówki kompozytowe – charakterystyka

Licówki zachwycają swoją popularnością – korzysta z nich coraz więcej osób. Ich cena jest zróżnicowana, w zależności od zastosowanego materiału. Jednymi z najtańszych są licówki kompozytowe. Dowiedz się, czym są licówki kompozytowe i ile kosztują licówki kompozytowe.

Czym są licówki kompozytowe

Licówki to cienkie płatki, które nakłada się na zęby, celem zamaskowania różnych zniekształceń, przebarwień. Licówki kompozytowe są jednym z rodzajów licówek, które stosują stomatolodzy. Materiałem, z którego wykonuje się licówki kompozytowe, jest kompozyt – ten sam, który wykorzystuje się do wypełnień, tzw. plomb kompozytowych.

Podobnie do plomb kompozytowych, licówki kompozytowe cieszą się długim terminem przydatności, choć nie tak długim, jak ma to miejsce w przypadku ich porcelanowych odpowiedników. Licówki kompozytowe ocenia się na około 3 lata przydatności – względem licówek porcelanowych nie jest to najlepszy rezultat, ale zważając na różnicę w cenie, bez wątpienia bardzo satysfakcjonujący.

Licówki kompozytowe, mimo użycia zupełnie innego materiału, niż ma to miejsce w przypadku licówek porcelanowych, są bardzo podobne do licówek porcelanowych. Dopiero po dłuższej obserwacji można zauważyć, że dana osoba posiada licówki kompozytowe, a nie porcelanowe.

Ile kosztują licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe są dużo tańsze od swoich porcelanowych alternatyw. Koszt licówek kompozytowych zaczyna się od około dwustu złotych, a kończy na kwocie 350-400 zł za ząb. Może to się wydawać sporą kwotą, jak za licówki, które po maksymalnie trzech latach będzie trzeba skorygować lub wymienić, jednak w porównaniu do licówek porcelanowych ich cena jest nawet do 7-8 razy mniejsza. Licówki porcelanowe kosztują nawet 1500 zł za ząb, dlatego warto jest rozważyć opłacalność zakupu licówek kompozytowych.

Wskazania do założenia licówek kompozytowych

Licówki kompozytowe stosuje się w podobnych przypadkach, jak pozostałe licówki. Wskazań do założenia licówek kompozytowych należy szukać w ich przeznaczeniu. Ten rodzaj licówek znajduje zastosowanie w przypadku chęci zlikwidowania szpar między zębami – dotyczy to przede wszystkim diastem, czyli szpar występujących między górnymi jedynkami.

Kompozytowe licówki znajdą zastosowanie u osób, które borykają się z problemem złamania zęba. Z użyciem licówek, także licówek kompozytowych, istnieje możliwość zrekonstruowania złamanych siecznych brzegów w przednich zębach.

Z tych licówek warto skorzystać także w przypadku innych korekt estetycznych – przebarwień, chęci zmiany kształtu danego zęba.