Licówki – czy warto zakładać?

Licówki - czy warto zakładać

Zęby dla każdego człowieka ważne są z kilku powodów. Przede wszystkim pozwalają efektywnie rozdrabniać jedzenie, lecz oprócz tego pełnią one ogromnie ważną funkcję estetyczną. Nie da się bowiem ukryć, że stanowią jeden z najważniejszych atrybutów urody. Niestety utrzymanie zębów w dobrym zdrowiu jest często naprawdę trudne. Narażone są one nie tylko na zmiany chorobowe w postaci próchnicy, lecz również mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu. W każdym z tych przypadków pomocne mogą okazać się licówki. Zanim jednak wyda się na nie pieniądze, warto się najpierw dowiedzieć, czym one są, a także jakie są ich najważniejsze zalety, lecz również wady. Licówki czy warto je zakładać?

Licówki – zalety

Licówki czy warto zakładać je na zęby? Zanim odpowie się na to pytanie, trzeba się najpierw dowiedzieć, czym w ogóle są licówki, a także jakie są ich najważniejsze zalety?
Licówki to niezwykle cienkie elementy, które wykonane są najczęściej z porcelany. Przyklejane są one na przedniej stronie zęba. Dzięki temu, że zrobione są one w odcieniu zębów pacjenta, wyglądają na pierwszy rzut oka praktycznie tak samo i są nie do odróżnienia. Dzięki swoim specjalnym właściwościom mogą pomóc w walce z mechanicznymi uszkodzeniami zębów, które utrudniać będą codzienne życie, lecz również będą negatywnie wpływały na estetykę uzębienia.

Licówki czy warto? Dlaczego pytanie to jest tak ważne? Jak się okazuje, są one zakładane na stałe, więc przed zdecydowaniem się na zabieg należy koniecznie poznać ich wszystkie zalety, lecz przede wszystkim wady, które mogą być powodem do stwierdzenia, że jednak nie powinno się ich stosować. Jak zatem prezentują się najważniejsze zalety licówek?
W pierwszej kolejności warto się dowiedzieć, że dzięki licówkom można uzyskać piękny i śnieżnobiały uśmiech. Nie da się ukryć, że picie przez wiele lat kawy i herbaty skutecznie zmienia kolor zębów, przez co często przyjmują one barwę żółtą. Licówki w bardzo prosty sposób są w stanie to zmienić, a co więcej cechują się one znacznie większą odpornością na przebarwienia niż prawdziwe zęby.

Kolejną bardzo ważną zaletą jest możliwość pozbycia się w prosty sposób wszystkich kosmetycznych niedoskonałości na zębach. Licówki pomagają nie tylko zamaskować ułamane fragmenty zęba, lecz również dzięki nim można usunąć diastemie, a także odchylenia czy też rotacje zębów. Zamiast więc stosować niezwykle drogie leczenie aparatem ortodontycznym, za stosunkowo niewielkie pieniądze można problem zamaskować licówkami.

Na sam koniec warto jeszcze zauważyć, że licówki umożliwiają odbudowanie uszkodzonych fragmentów szkliwa. Często w wyniku nieprawidłowej diety czy też np. chorowania na refluks, szkliwo zębów może się zniszczyć, odsłaniając znacznie bardziej delikatne fragmenty zęba. Z czasem może to nawet oznaczać poważne problemy z danym zębem, włącznie z jego utratą. Licówka umożliwia odbudowanie ochrony, jaką wcześniej dawało szkliwo, przez co możliwe jest zabezpieczenie danego zęba.

Licówki – wady

Licówki czy warto? Nie da się poprawnie odpowiedzieć na to pytanie, jeśli nie pozna się wad. Znajomość samych zalet nie daje pełnego obrazu, z czym konkretnie wiąże się założenie licówek. Jakie więc są ich najważniejsze wady? W pierwszej kolejności warto się dowiedzieć, że ogromną wadą licówek jest ich cena. Oczywiście wszystko tu zależy od ich ilości, a co najważniejsze miejsca założenia, lecz dobrej klasy licówki mogą kosztować nawet około 1500 złotych.
Bardzo ważnym minusem jest także to, że nawet przez kilka dni po założeniu licówek wiele osób odczuwa duży dyskomfort związany z nadwrażliwością. Uczucie ciepła lub zimna na zębach jest często naprawdę silne i przez to nieprzyjemne.

Na sam koniec trzeba jeszcze pamiętać o tym, że licówki są rozwiązaniem na stałe. Proces ich zakładania polega na oszlifowaniu zęba w celu odpowiedniego ukształtowania. Oznacza to, że licówka musi na zawsze pozostać na zębie. Oczywiście można ją wymienić np. na nowy model, lecz nie można już z niej zrezygnować.

Licówki – efekty

Kolejną sprawą, o której warto pamiętać, gdy rozważa się założenie licówek, jest oczywiście to, jakie się dzięki nim uzyskuje efekty. Te jak się okazuje, są często naprawdę świetne, ponieważ nie tylko można rozjaśnić bardzo skutecznie swój uśmiech bez konieczności regularnego wybielania zębów, lecz co najważniejsze, możliwe jest bardzo efektywne poprawienie wyglądu zębów. Zamaskować można ich wszystkie niedoskonałości, a także uszkodzenia. Efekty są więc naprawdę świetne i stanowią zdecydowanie najważniejszą zaletę.

Jak dbać o licówki?

Licówki czy warto je założyć? Nie można odpowiedzieć na to pytanie, jeśli nie wie się, jak codziennie powinno się z nimi postępować. Czy posiadanie licówek wiąże się z jakimiś nowymi obowiązkami, a może wręcz przeciwnie, znacznie zmniejszają one potrzebę dbania o higienę jamy ustnej?
Jak się okazuje zęby, na których zamontowane są licówki, nie wymagają żadnego specjalnego traktowania. Właściwie to można o nich zapomnieć, ponieważ tak samo należy zęby myć, nitkować czy też dbać o nie regularnie. Obecność licówek w tym zakresie niczego nie zmienia, a i one same nie potrzebują, aby jakoś specjalnie się z nimi obchodzić.

Licówki – podsumowanie

Skoro już wiadomo właściwie wszystko, co jest potrzebne do podjęcia decyzji, należy sobie teraz odpowiedzieć na najważniejsze pytanie — licówki czy warto je zakładać? Widząc wszystkie zalety, lecz również wady, wielu osobom może się wydawać, że decyzja jest trudna i wymaga wielu przemyśleń. Tak jednak nie jest, ponieważ licówki są zdecydowanie polecanym rozwiązaniem dla każdego. Dzięki nim w stosunkowo prosty, a co najważniejsze bardzo skuteczny sposób można poprawić wygląd zębów, zabezpieczyć je przed niszczeniem się czy też skutecznie je wybielić.

Oczywiście prawdą jest, że wymaga to dość sporo pieniędzy, lecz z drugiej strony zauważyć trzeba, że licówki są naprawdę trwałe i spokojnie wytrzymują nawet do kilku lat zwykłego noszenia. Nie trzeba się o nie specjalnie troszczyć czy też jakoś wyjątkowo ich traktować. W żaden radykalny sposób nie zmieniają one codziennego życia, oczywiście poza tym, że w końcu ma się piękny uśmiech.