W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się gaz rozweselający u dentysty przeciwwskazania oczywiście istnieją. Metoda minimalizowania strachu, bólu oraz stresu związanego z wizytą u dentysty to sedacja podtlenkiem azotu.
Kiedy nie wolno stosować gazu rozweselającego?
Warto pamiętać, że w bardzo niewielkim stopniu sedacja działa przeciwbólowo. Można śmiało powiedzieć, że znoszenie strachu jest jej podstawową funkcją. Ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Gaz rozweselający sprawia, że pacjenci nie czują tak dużego stresu związanego z zabiegiem stomatologicznym. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinien być stosowany gaz rozweselający u dentysty przeciwwskazania to przede wszystkim choroby serca. Szczególnie u dzieci powyżej 3 roku życia wskazane jest leczenie z użyciem gazu rozweselającego. Warto mieć na uwadze, że jest to mieszanina podtlenku azotu oraz tlenu. Stosowanie samego N20 zagraża życiu lub zdrowiu, więc obecność tlenu jest niezbędna. Podtlenek azotu to bezbarwny, niepalny gaz, który ma charakterystyczny, delikatnie słodki aromat. Gaz rozweselający stosuje nie tylko podczas zabiegów stomatologicznych, ale również w trakcie zmiany opatrunków, na oddziałach ratunkowych oraz podczas porodu. Jest to również nośnik anestetycznych środków, które wykorzystywane są w ogólnym znieczuleniu. Można śmiało powiedzieć, że dosyć bezpieczny jest gaz rozweselający u dentysty przeciwwskazania jednak istnieją i trzeba o nich pamiętać. Najważniejsze to alkoholizm, niedrożność górnych dróg oddechowych, obturacyjne choroby płuc, porfiria oraz choroby psychiczne. U kobiet w ciąży także nie poleca się stosowania gazu rozweselającego. Dotyczy to przede wszystkim pań będących w pierwszym trymestrze ciąży.
Jak powinien być stosowany gaz rozweselający u dentysty?
Gaz rozweselający rozluźnia organizm, a także wykazuje działanie przeciwbólowe. Nie zakłóca pracy organizmu człowieka i ma minimalny wpływ na układ krążenia oraz funkcje oddechowe. Nie należy po nim prowadzić samochodu, ponieważ może powodować senność. Warto podkreślić, że pacjent słabiej reaguje na strach i odczuwa przyjemne oszołomienie pod wpływem gazu rozweselającego. Zdarza się, że pacjenci są w ogóle nieświadomi tego, że się dzieje wokół nich. Oznacza to, że znacząco osłabione są zdolności percepcyjne. Można też zapaść w lekki sen, a czasami występują halucynacje. Z pewnością jest to środek, który należy stosować pod kontrolą lekarza. W niektórych przypadkach może nawet wywołać niepamięć wsteczną. Gaz rozweselający u dentysty przeciwwskazania to ciąża i choroby psychiczne. Niepamięć wsteczna oznacza, że osoba leczona kompletnie nie pamięta przebiegu zabiegu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podtlenek azotu znosi poczucie grawitacji oraz znieczula całe ciało. Głównie z lataniem oraz lewitowaniem związane są sny i halucynacje pacjenta. Warto podkreślić, że na organizm człowieka gaz rozweselający działa bardzo szybko. Z reguły już po kilku minutach są widoczne efekty jego podania. Gdy zaprzestanie się inhalacji gazem to bardzo szybko mijają. Żeby sedacja była skuteczna to pacjent podczas całego zabiegu musi mieć założoną maseczkę nosową. Gdy pacjent odczuwa silny strach przed leczeniem stomatologicznym to zaleca się podawanie gazu rozweselającego. Można to zrobić także u ludzi z nadpobudliwością nerwową oraz z nasilonym odruchem wymiotnym.
Stomatologia a gaz rozweselający
Sedacja wziewna powoduje, że pacjent nie odczuwa kompletnie stresu oraz bólu związanego z dentystycznym zabiegiem. Indywidualnie do leczonej osoby zawsze dobiera się dawkę gazu. Niedotlenieniem dyfuzyjnym tkanek może skutkować niewłaściwe stosowanie podtlenku azotu. Właśnie dlatego niezagrażającej zdrowiu mieszaniny O2 i N2O używa się podczas sedacji. Z reguły przy pomocy specjalnego mieszalnika podawana jest mieszanina gazów. Mieszalnik zawiera blokady, które uniemożliwiają podanie mniejszej ilości tlenu niż 30%. Czysty tlen przez 5 minut podaje się pacjentowi bezpośrednio po zabiegu. Robi się to po to, żeby pozbyć się pozostałości podtlenku azotu z organizmu. Pacjent może zachować świadomość dzięki użyciu bezpiecznej mieszaniny tlenu i podtlenku azotu w odpowiednich proporcjach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoba leczona może samodzielnie kaszleć, przełykać, mówić oraz oddychać. Jednocześnie pacjent przechodzi w błogi stanu odprężenia. Przez specjalną maseczkę nosową podawana jest mieszanina gazu rozweselającego z tlenem. Dzięki temu lekarz ma swobodny dostęp do jamy ustnej. W różnych rozmiarach dostępne są takie maski, dlatego można dopasować je do każdego pacjenta i to bez względu na płeć lub wiek. Przyjemny zapach mają maseczki dla dzieci, żeby dziecko mogło zaakceptować lekki dyskomfort. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do sedacji. Minimum 2-3 godziny przed zabiegiem lepiej nie spożywać posiłków i ograniczyć picie płynów. Nie wolno też pić alkoholu w dniu przyjęcia znieczulenia. Nie można też prowadzić pojazdów mechanicznym bezpośrednio po wizycie u dentysty. U dzieci wizyta w gabinecie dentystycznym powoduje bardzo duży stres. Dodatkowo niektóre dzieci cierpią na fobię dentystyczną, która towarzyszy im później w życiu dorosłym. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, czym jest gaz rozweselający u dentysty przeciwwskazania są różne.