Licówki są płatkami, które nakleja się na licową część zęba – stąd ich nazwa. Są one elementem stomatologii estetycznej, która skupia się przede wszystkim na dbaniu o estetykę uśmiechu.
Licówki są w stanie sprawić, że uśmiech pacjent zyska zupełnie nowy kształt, a także kolor – z ich pomocą stomatolog może pomóc pacjentowi wymodelować kształt zębów, a także ukryć wszelkie przebarwienia. Dowiedz się, czym są licówki na zęby i czy licówki mogą być zastosowane przez każdego.
Jakie są zalety licówek?
Pacjenci, którzy decydują się na licówki na zęby, są pełni świadomi ich zalet. To właśnie one sprawiają, że licówki są obecnie jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań ze stomatologii estetycznej. Licówki, zwłaszcza licówki porcelanowe, są w stanie zagwarantować bardzo wysoki poziom estetyki; uzyskany efekt dzięki nim jest niezwykle naturalny, wręcz nie do odróżnienia od naturalnych zębów.
Licówki porcelanowe mają pewną, dodatkową zaletę, mianowicie – kamień nazębny nie odkłada się na nich tak szybko, jak na naturalnych zębach. Oznacza to, że posiadają one zwiększoną odporność na gromadzenie się szkodliwego kamienia i przebarwień. MImo wszystko, higiena zębów jest niezwykle ważna i nawet ta zaleta nie powinna „rozluźnić” przyzwyczajeń pacjenta w kwestii profilaktyki jamy ustnej.
Trwałość licówki jest bardzo wysoka – z reguły można z nich korzystać przez kilka, kilkanaście lat. Mimo tego, posiadacze choć jednej licówki powinni wykazywać się szczególną ostrożnością, by nie doprowadzić do ich złamania na skutek, przykładowo, spożywania twardych posiłków.
Czy licówki można założyć każdemu?
Licówki potrzebują stabilnego podłoża w postaci zdrowych zębów, które mogą być w pewnym stopniu zniszczone – licówki są po to, by ukryć te niedoskonałości. Niestety, licówki nie sprawdzą się, gdy ząb pacjenta, na którym miałaby być przyklejona licówka, jest znacząco zniszczony. Wówczas licówka nie jest w stanie uzyskać odpowiedniej stabilności i szybko odpadłaby.
Licówek nie zaleca się także tym osobom, które zmagają się z paradontozą. Choroba ta powoduje obniżenie stabilności zębów, dlatego całkowicie niewskazane jest, aby na rozchwianych zębach mocować licówki. Najpierw warto jest pozbyć się wszelkich schorzeń związanych z zębami, przyzębiem, dopiero wtedy przystąpić do zabiegu przyklejenia licówek.
Warto jest skonsultować się ze stomatologiem, by uzyskać trafną ocenę tego, czy przyklejenie licówek na poszczególnych zębach pacjenta jest możliwe.