Pojawiająca się krew na zębach najczęściej wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Może jednak też być oznaką, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Dlatego tego objawu nie należy lekceważyć. Przyczyną dolegliwości mogą być niedobory witaminowe, nadmierny stres, a także choroby zębów i dziąseł oraz zapalenie przyzębia potocznie nazywane paradontozą. Na krwawienie z dziąseł wielu pacjentów stosuje domowe sposoby. Jednak, gdy takie działania okażą się nieskuteczne, wtedy osoby te powinny zwrócić się o pomoc do stomatologa. Specjalista ustali przyczyny dolegliwości, podpowie co warto stosować we własnym zakresie, a następnie zastosuje odpowiednie leczenie.
Przyczyny krwawienia dziąseł
Krwawienie z dziąseł może mieć różne przyczyny. Niekiedy wynika z urazów mechanicznych, a czasami jest skutkiem chorób. Ważne jest, żeby nie bagatelizować tego problemu, co będzie korzystne dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.
Przyczyny krwawienia dziąseł to:
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej – powodem krwawienia mogą być bakterie, pod wpływem których powstaje płytka nazębna. Atakuje ona ząb, gromadząc się na jego powierzchni oraz na linii dziąseł. Gdy jest niedokładnie usuwana, to jej nadmiar prowadzi do utworzenia się kamienia nazębnego oraz zapalenia dziąseł i przyzębia.
- urazy mechaniczne i otarcia dziąseł – krwawienie z dziąseł może dokuczać osobom stosującym protezę zębową, gdy jest ona nieprawidłowo umocowana.
- niedobór witamin oraz minerałów – krwawienie z dziąseł może świadczyć o nieodpowiednim odżywianiu, a przede wszystkim braku dostarczania organizmowi takich składników jak witamina C, D, K oraz żelazo.
- występowanie zmian hormonalnych – na taką sytuację szczególnie narażone są kobiety w ciąży.
- niektóre choroby – cukrzyca, anemia, choroby nowotworowe.
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
- palenie wyrobów tytoniowych.
- przewlekły stres.
- zaburzenia funkcjonowania wątroby.
- zażywanie niektórych leków.
- uwarunkowania genetyczne.
Krwawienie dziąseł – czy to oznaka choroby?
Niektóre osoby są podatne na występowanie krwawienia dziąseł, dlatego bagatelizują takie sytuacje. Warto jednak pamiętać, że zdrowe dziąsła nie powinny krwawić. Dolegliwość ta często jest wynikiem nieprawidłowej techniki mycia zębów, co w konsekwencji może prowadzić do choroby przyzębia. Wystarczy tylko zmienić nawyki i regularnie szczotkować uzębienie, a problem powinien zniknąć.
Jednak nie zawsze tak jest i krwawienie nie ustępuje. Dodatkowo pojawiają się też inne niepokojące objawy. Są to ból i obrzęk dziąseł, obnażanie korzeni (odsłonięte szyjki zębowe), rozchwianie zębów oraz ropnie przyzębia. Taki stan rzeczy świadczy o tym, że właśnie mamy do czynienia z chorobą. Nieleczona może prowadzić do utraty prawidłowego mocowania zębów, a nawet ich wypadania. Szacuje się, że aż połowa populacji osób dorosłych zmaga się z zapaleniem dziąseł. Dla uniknięcia tego stanu już przy pierwszych krwawieniach należy skonsultować się z dentystą, który oceni sytuację i w razie konieczności opracuje skuteczny plan leczenia.
Dolegliwości dziąseł a paradontoza
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także brak regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym mogą doprowadzić do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy. Jest to przewlekła choroba, podczas której infekcja atakuje nie tylko dziąsło, ale również tkanki otaczające ząb. W pierwszym etapie występowania objawia się krwawieniem dziąseł w trakcie spożywania posiłku oraz mycia zębów. Jest to skutek działania bakterii powodujących wytwarzanie się szkodliwej płytki oraz kamienia nazębnego. Bagatelizowanie takiej sytuacji doprowadza do stanów zapalnych, zaczerwieniania i obrzęku dziąsła, a także nieprzyjemnego posmaku w ustach.
Tworzą się również tzw. kieszonki przyzębne. Do znajdujących się w zębodole korzeni przedostają się bakterie, co doprowadza do rozchwiania zębów, a następnie ich wypadania. Uniknąć tego można zgłaszając się odpowiednio wcześniej do gabinetu stomatologicznego. Jednym ze sposobów leczenia w przypadku kamienia nazębnego jest zastosowanie zabiegu skalingu, czyli oczyszczeniu zębów ze złogów za pomocą metody ultradźwiękowej. Dalszy proces polega na piaskowaniu, co oznacza usuwanie ze szkliwa osadu i przebarwień. Bezpośrednio po takiej higienizacji zębów może pojawić się krew, jednak dziąsło szybko się regeneruje.
Kupujemy specjalną pastę na krwawienie
Wybierając pastę do zębów warto wziąć pod uwagę taką, która uwzględnia wrażliwość dziąseł i poprawi ich kondycję. Powinna również skutecznie usuwać płytkę bakteryjną. Należy zwrócić uwagę na tę, która wpłynie na zachowanie szczelności zębów i dziąseł. Dobrze też jeśli będzie skutecznie oczyszczała szkliwo oraz zwalczała bakterie wywołujące próchnicę.
Przy zakupie należy bacznie zwrócić uwagę, czy pasta jest opracowana specjalnie pod kątem usuwania przyczyny krwawienia dziąseł i jej zapobiegania. W związku z tym w swoim składzie powinna zawierać takie substancje jak kora dębu i mleczan glinu. Oprócz niwelowania krwawienia wykazują się też działaniem ściągającym. Natomiast chlorheksydyna i bisabolol skutecznie hamują rozwój bakterii. Dobrze, żeby pasta w swoim składzie posiadała alantoinę. Jest to ekstrakt z siemienia lnianego, który regenerująco wpływa na tkanki. Można też wybrać produkt zawierający mieszankę różnych ziół, dzięki czemu jeszcze lepiej spełni swoją rolę. Są to np. kora dębu, kwiat goździka, kwiat rumianku, liść mięty, liść szałwii, korzeń pięciornika, a także olejek miętowy. Polecane przez specjalistów są takie pasty jak Ecodent Krwawiące Dziąsła, Ajona, KIN Gingiva, Curasept, Meridol, Gum Paroex, L’Angelica, a także Elgydium AntyPlaque.
Na poprawę kondycji dziąseł przy stanie zapalnym można również stosować żele i maści. Przyniosą one ulgę, zwłaszcza gdy dziąsła są rozpulchnione, zaczerwienione i reagują bolesnością przy dotyku. Takie preparaty zawierają wyciągi ziołowe charakteryzujące się działaniem przeciwbólowym, odkażającym, przeciwzapalnym oraz ściągającym. Ważne, że można je stosować także, gdy pacjent podlega leczeniu ortodontycznemu i nosi aparat na zębach.
W przypadku chorób błony śluzowej jamy ustnej wiele leków można kupić w aptece bez recepty. Niektóre są specjalnie przeznaczone do użycia w stanach zapalnych dziąseł. Pomagają zredukować nieprzyjemne dolegliwości zakłócające codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim wpływają na zahamowanie krwawienia. Takie preparaty poprawią też zdrowie jamy ustnej, zwalczą bakterie i zapobiegną wystąpieniu próchnicy.
Domowe sposoby na krwawiące dziąsła
Domowe sposoby nie pomogą w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli wymagane jest profesjonalne leczenie, lecz mogą zmniejszyć objawy i wpłynąć na poprawę komfortu pacjenta. Ulgę przynosi stosowanie płukanek z szałwii, ziela tymianku, rumianku, liści podbiału, nagietka lekarskiego i kory dębu. Odświeżająco działa również żucie goździków, jak też nacieranie dziąseł olejkiem goździkowym lub aloesem. Dzięki swym właściwościom bakteriobójczym i oczyszczającym dobrze sprawdzi się płukanie jamy ustnej mieszaniną wody utlenionej i zwykłej wody. Jednym z domowych sposobów na zapalenie dziąseł jest przykładanie do policzka zimnych okładów. Może to być zwilżona zimną wodą chusteczka, woreczek foliowy ze znajdującymi się w środku kostkami lodu, a także kupione w aptece specjalne kompresy żelowe.
Należy jednak pamiętać, że takie doraźne działanie nie zastąpi wizyty u stomatologa.
Jak zapobiegać chorobom dziąseł?
Chcąc zapobiegać chorobom dziąseł należy zadbać o właściwą higieną jamy ustnej. Warto zatem myć zęby co najmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty, a najlepiej po każdym posiłku. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych powinno się używać nici dentystycznych oraz irygatorów wodnych. Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pozwoli na usunięcie bakterii tworzących płytkę nazębną.
W profilaktyce ważne jest także odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, jak również wykonywanie raz w roku zabiegu higienizacji.